Zamknij

Nastolatki hajlowały przed bramą Auschwitz-Birkenau. Prokuratura podejmuje czynności

Redakcja
11.10.2018 12:49
Nastolatki hajlowały przed bramą Auschwitz-Birkenau. Prokuratura podejmuje czynności
fot. P. Tracz/REPORTER/East News

Hajlowały przed bramą Auschwitz-Birkenau, zdjęcie umieściły na Instagramie. Muzeum reaguje i składa do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez trzy nastolatki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza zajmie się sprawą trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia – poinformowali oświęcimscy śledczy.

Doniesienie do prokuratury złożyło we wtorek Muzeum Auschwitz, które informację o skandalicznym zachowaniu nastolatek otrzymało od internautów. Zrzut ekranu ze zdjęciem umieścił w sieci Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

– To szokujące i bulwersujące zachowanie szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne, zwłaszcza gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą, jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz – powiedział rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.

Instagramowy profil, gdzie pojawiła się fotografia, nie jest już aktywny.

Zobacz także

Za publiczne propagowanie faszyzmu grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Znieważenie miejsca pamięci zagrożone jest karą ograniczenia wolności.

Brama główna, zwana też Bramą Śmierci, jest jednym z symboli obozu. Po powstaniu w 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau, przez bramę przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz. Byli to w większości skazani na zagładę Żydzi, ale również tysiące Polaków.

RadioZET.pl/PAP/JŚ