Zamknij

Rzecznik MZ alarmuje: Wzrost rzędu 110 proc. zakażeń. Sytuacja się zaognia

07.10.2021 13:23
Wojciech Andrusiewicz, Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Największy wzrost zakażeń w ostatnich dniach i tygodniach obserwujemy w trzech regionach z najniższą liczbą szczepień. – Sytuacja nie stabilizuje się, a wręcz się zaognia – alarmuje rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 7 października, że badania potwierdziły 2007 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 29 osób z COVID-19. Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje wciąż w trzech najmniej wyszczepionych województwach. 

– Wystarczy porównać obecny tydzień do tygodnia poprzedniego. Na Podlasiu mamy wzrost rzędu 110 proc. zakażeń, na Lubelszczyźnie mamy wzrost rzędu 80 proc. zakażeń – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

– W skali kraju zajętość łóżek jest na poziomie 29,5 proc. Na Lubelszczyźnie jest to 57 proc. Drugie jest w tej chwili niestety województwo podlaskie. To jest 47 proc. zajętych łóżek. Trzecie jest województwo podkarpackie, w granicach 40 proc. zajętych łóżek – dodał. 

Koronawirus w Polsce. "Sytuacja się zaognia"

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że "sytuacja w tych trzech województwach nie stabilizuje się, a wręcz się zaognia". – Na pewno podstawowym powodem, dla którego sytuacja w tych trzech województwach nabiera takiego rozpędu pod kątem czwartej fali, jest brak szczepień – dodał.

Jednak, jak zastrzegł, należy brać pod uwagę także i to, że chociażby Lubelszczyzna przeszła przez trzecią falę w sposób dosyć łagodny. – A więc ta odporność nie została nabyta zarówno poprzez szczepienie jak i przez przechorowanie – wyjaśnił.

Rzecznik MZ wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach szczepienia zintensyfikują się, chociażby pod wpływem obserwacji tego, co dzieje się w szpitalach na łóżkach covidowych. Dodał, że 99 proc. pacjentów pod respiratorami stanowią osoby niezaszczepione.

Kiedy nowe obostrzenia? 

Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone, gdy gwałtownie wzrośnie zajętość łóżek w szpitalach – zapowiedział w środę rzecznik MZ. Resort zdrowia szacuje, że szczyt czwartej fali przypadnie na przełom listopada i grudnia. Liczba dziennych zakażeń może wzrosnąć nawet do 40 tysięcy.

Dotychczasowe obostrzenia, które obowiązywały w czasie wakacji, zostały przedłużone do 31 października. Chodzi m.in. o obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi oraz zasłanianie nosa i ust w komunikacji zbiorowej oraz pomieszczeniach zamkniętych. 

RadioZET.pl/PAP