Zamknij

"Tsunami" w polskim Kościele? Wielu hierarchów pożegna się z Episkopatem

29.06.2022 16:56

W Episkopacie Polski szykuje się prawdziwa rewolucja. Onet przypomina, że w niedalekiej przyszłości w związku z emeryturą odejdą najważniejsi hierarchowie, m.in. abp Marek Jędraszewski, abp Stanisław Gądecki i kard. Kazimierz Nycz. Z instytucją może pożegnać się także wielu biskupów. To konsekwencja toczących się postępowań w sprawach pedofilii.

marek jędraszewski
fot. Jan Graczynski /East News

Polski Episkopat liczy 92 biskupów, a granica emerytalna to 75 lat. Oznacza to, że w najbliższych latach z instytucją pożegnają się najważniejsi i najbardziej znani hierarchowie. Istnieje jednak pewien wyjątek. Papież może poprosić przechodzącego na emeryturę biskupa, aby jeszcze przez 2-3 lata wykonywał swoje obowiązki.

Eksperci zajmujący się Kościołem wskazują jednak, że papież Franciszek niechętnie korzysta z tego wariantu. Po ukończeniu 75 lat na emeryturę musieli przejść m.in. abp Wojciech Zięba, abp Henryk Hoser czy abp Sławoj Leszek Głódź.

Wielu hierarchów niebawem pożegna się z Episkopatem

Na czele Episkopatu od 2014 roku stoi abp Stanisław Gądecki. Wiek emerytalny osiągnie on już za dwa lata. Warto podkreślić, że Gądecki mógł opuścić stanowisko już w 2021 roku, gdyby Watykan formalnie uznał, że dopuścił się on zaniedbań. Chodzi tu o sprawę Janusza Szymika, który przekonywał, że arcybiskup nie zareagował odpowiednio na jego krzywdę - mężczyzna jest ofiarą księdza pedofila.

Kolejną osobą, która stoi w kolejce do opuszczenia Episkopatu, jest abp Marek Jędraszewski - jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich hierarchów, znany ze swojej sympatii do Prawa i Sprawiedliwości oraz agresywnych wypowiedzi uderzających w mniejszości seksualne. W 2019 roku Jędraszewski środowisko LGBT nazwał "tęczową zarazą".

Za trzy lata wiek emerytalny osiągnie kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski. Onet wskazuje jednak, że Nycz może odejść znacznie wcześniej z powodu problemów zdrowotnych. W 2020 roku podczas mszy w Archikatedrze Warszawskiej kardynał zasłabł i trafił do szpitala.

Odejścia grożą także biskupom wobec których toczą się kościelne postępowania w związku z zarzutami o zaniedbania popełnione przy sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci. Jak dotąd ukarani przez Watykan zostali: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Sławoj Leszek Głódź, bp Edward Janiak, bp Stefan Regmunt, bp Tadeusz Rakoczy, bp Stanisław Napierała, abp Wiktor Skworc, abp Marian Gołębiewski. Część z nich już nie żyje.

loader

RadioZET.pl/ Onet.pl