Dożywocie dla 18 osób uznanych za winne zabicia żołnierza

Redakcja
19.04.2018 11:55
Turecki żołnierz
fot. Wikimedia Commons

Sąd w Turcji skazał w czwartek na kary dożywocia 18 osób uznanych za winne „umyślnego zabójstwa” żołnierza Omera Halisdemira uważanego w Turcji za bohatera narodowego w związku z zabiciem jednego z inicjatorów udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 roku.

Wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych „próby obalenia porządku konstytucyjnego” — poinformowała agencja Anatolia, wskazując, że określenia tego używa się w odniesieniu do udaremnionej próby puczu.

Podoficer Halisdemir jest uważany w Turcji za jedną z osób, które zmieniły bieg wydarzeń w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku, zabijając domniemanego puczystę generała Semiha Terziego — informuje agencja AFP. Generał poprowadził atak na kwaterę główną sił specjalnych w Ankarze i został zabity przez żołnierzy, którzy towarzyszyli Halisdemirowi.

Po śmierci Terziego Halisdemir został bohaterem narodowym w Turcji: jego grób, znajdujący się w odległej prowincji Nigde na południu kraju, stał się miejscem pielgrzymek; na jego cześć przemianowano parki, place publiczne i szkoły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W swoich przemówieniach prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan regularnie wspomina o Halisdemirze, którego nazywa „męczennikiem”.

O przygotowanie nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r. władze w Ankarze oskarżają mieszkającego w USA islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, a także jego ruch FETO uważany przez Ankarę za organizację terrorystyczną. Gulen odpiera wszystkie zarzuty.

Postępowania sądowe wszczęte po nieudanym puczu przybrały w Turcji bezprecedensową skalę — ponad 55 tys. osób zostało uwięzionych w ramach czystek dokonanych przez władze po 15 lipca.

RadioZET.pl/pap/maal