Zamknij

Uwięzieni w Tatrach turyści opuścili schroniska

Redakcja
07.01.2019 11:09
Uwięzieni w Tatrach turyści opuścili schroniska
fot. Albin Marciniak/East News

Turyści, którzy ze względu na duże zagrożenie lawinowe utknęli w schroniskach nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki, sami opuścili obiekty i bezpiecznie zeszli na dół. Schroniska pozostają zamknięte, najprawdopodobniej do czwartku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W schroniskach w Morskim Oku i w Dolinie Roztoki została tylko obsługa schronisk, w razie gdyby ktoś potrzebował pomocy.

Zobacz także

Po zamknięciu w czwartek popularnej drogi pomiędzy Palenicą Białczańską a Morskim Okiem, w schronisku nad Morskim Okiem utknęło 18 turystów, a w schronisku w Dolinie Roztoki 12 gości. Odcięto od świata było także schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z którego w piątek ratownicy TOPR przy pomocy śmigłowca ewakuowali 22 osoby.

"Wszyscy nasi turyści planowo opuścili schronisko"

- Wszyscy nasi turyści planowo opuścili schronisko i ostrożnie drogą zeszli na Palenicę Białczańską. Wszystkie rezerwacje mamy odwołane. Nie przyjmujemy gości. Taka sytuacja ma potrwać najprawdopodobniej aż do czwartku - powiedziała gospodyni schroniska nad Morskim Okiem Małgorzata Obertyńska.

Zobacz także

Według prognoz czwarty stopień zagrożenia lawinowego ma obowiązywać do czwartku, jednak sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez ratowników TOPR, którzy podejmą stosowne decyzje.

"Sytuacja jest naprawdę groźna"

Schronisko w Dolinie Roztoki również opuścili wszyscy turyści i pozostała tylko obsługa obiektu.

Zobacz także

- Odwołaliśmy zaplanowane rezerwacja. Została tylko obsługa naszego schroniska w razie gdyby ktoś potrzebował pomocy. Sytuacja jest naprawdę groźna. Śniegu jest bardzo dużo – powiedziała gospodyni schroniska w Dolinie Roztoki Anna Krupa.

Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkich wyjść w góry. Lawiny mogą schodzić samoczynnie.

RadioZET/PAP/JZ