Tusk: Morawiecki odmówił spotkania ze mną

Redakcja
13.07.2018 21:08
Donald Tusk
fot. Archiwum Radia ZET

Prosiłem o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli ws. noweli ustawy o IPN, ale nie zdecydował się na rozmowę - powiedział w "Faktach po faktach" szef RE Donald Tusk. "Miałem pomysł, żeby dużo szybciej wyjść z tego zakrętu" - mówił Tusk.

Szef Rady Europejskiej pytany o ostatnią nowelę ustawy o IPN stwierdził, że błędem była sama inicjatywa podjęcia pierwszej nowelizacji.

- Błędem była sama ta inicjatywa, bo ona przyniosła wyłącznie same straty, niezależnie od tego, jak długo i jak często rządzący będą powtarzali, że osiągnęli sukces - powiedział Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- To, że rząd nie wytrzymał tego nacisku ze strony Izraela i także oczywiście Waszyngtonu - o tym wiemy, sam mógłbym o tym godzinami opowiadać. Zresztą starałem się to wytłumaczyć premierowi Morawieckiemu w Brukseli, nawet prosiłem o spotkanie, ale nie zdecydował się na rozmowę wówczas, a miałem pomysł, żeby dużo szybciej wyjść z tego zakrętu. Natomiast poddali się tej presji; nie wygląda to jakoś honorowo ani szczególnie imponująco - ocenił Tusk.

Zobacz także

27 czerwca Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Uchyla ona artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

RadioZET.pl/pap/maal