Zamknij

Tusk obejmie kolejne europejskie stanowisko?

Redakcja
30.08.2018 15:54
Tusk obejmie kolejne europejskie stanowisko?
fot. Shutterstock

Po zakończeniu kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej w 2019 roku Donald Tusk może zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej, czyli największej obecnie formacji europejskiej – podaje portal Gazeta.pl. Polskimi członkami EPL są obecnie Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W jednym z wywiadów Tusk zapewniał, że nie zamierza kończyć swojej kariery politycznej w 2019 roku. – To, co robię w Brukseli, co robiłem w Polsce, daje mi wiarę, że mam narzędzia. Nikt nie zna scenariuszy politycznych. W 2019 roku będę w Polsce i niech nikt nie myśli, że będę tylko kopał piłkę czy oglądał spokojnie telewizję – przekonywał w wywiadzie dla TVN24.

Zobacz także

W opinii większości obserwatorów polskiej sceny politycznej jest niemal pewne, że w 2019 roku Donald Tusk wróci do Polski jako jeden z liderów opozycji, a w 2020 roku wystartuje w wyborach prezydenckich. Jednak według informacji portalu Gazeta.pl Tusk miałby objąć funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej, czyli największej obecnie formacji europejskiej zrzeszającej m.in. niemieckie CDU-CSU, francuską Unię na rzecz Ruchu Ludowego, węgierski FIDESZ, a z Polski Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Szefostwo w EPL nie wykluczy kandydowania w wyborach prezydenckich

– Ktoś o takim formacie jak Donald Tusk, a więc były premier i obecny szef Rady Europejskiej, przydałby się we władzach Europejskiej Partii Ludowej – podkreślił rozmówca portalu Gazeta.pl z otoczenia Donalda Tuska. Szefostwo w EPL nie przeszkadzałoby mu w kandydowaniu w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że o członkostwo w EPL ma w przyszłości starać się także Prawo i Sprawiedliwość – obecnie członek Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ruch ten miałby zakończyć szereg problemów PiS w polityce na poziomie Unii Europejskiej.

RadioZet.pl/Gazeta.pl/BM