Tusk: Relokacja nie rozwiąże problemu uchodźców, tylko działania na granicach europejskich

Redakcja
20.10.2017 19:00
Tusk: Relokacja nie rozwiąże problemu uchodźców, tylko działania na granicach europejskich
fot. Archiwum Radia ZET

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w piątek po zakończeniu szczytu UE, że chciałby, żeby Polska nie była izolowana w Europie. Dodał, że marzy mu się, by Polska była postrzegana w UE jako państwo, które pomaga rozwiązywać problemy.

Po zakończeniu spotkania przywódców państw UE Tusk był pytany o kwestię relokacji uchodźców i politykę azylową.

Jego zdaniem coraz więcej krajów widzi, że przymusowa relokacja nie jest rozwiązaniem problemu migracyjnego. - Rozwiązaniem problemu migracyjnego są skuteczne działania na granicach europejskich, a nawet w oddali od granic europejskich (...)(działania), których celem będzie przede wszystkim powstrzymanie nielegalnej imigracji - powiedział.

- Natomiast i tak należałoby oczekiwać od wszystkich partnerów tej dyskusji, żeby słuchali siebie nawzajem i żeby nie traktowali problemu migracji jako sposobu wygrywania wyłącznie takich egoistycznych interesów wewnętrznych. Sprawa jest bardzo trudna, groźna dla Europy, także w sensie politycznym. Mnie się marzy, żeby Polska na nowo, tak jak stosunkowo niedawno, była postrzegana jako państwo, które pomaga, ułatwia rozwiązywanie problemów, a nie tylko z zaciętą miną (...) mówi: nie, nie, nie. Nikt nie chce nielegalnej imigracji, ale niektórzy chcą poważnie o tym rozmawiać i pracować, a niektórzy wolą tylko demonstrować - dodał.

RadioZET.pl/pap/maal