Zamknij

Tusk chce się spotkać z Dudą. Interweniować ws. sądów nie może

Redakcja
20.07.2017 06:46
Tusk chce się spotkać z Dudą. Interweniować ws. sądów nie może
fot. East News

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie - potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta, "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej".

Portal 300polityka napisał, że Tusk - zaniepokojony przebiegiem dyskusji w organach UE i kluczowych stolicach na temat sytuacji w Polsce - złożył prezydentowi propozycję spotkania, ale została ona odrzucona.

- Potwierdzam, wpłynęła prośba o spotkanie. Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego, kto sprawuje tę funkcję. Tym bardziej, że sprawa reformy sądownictwa nie jest przedmiotem prac Rady Europejskiej - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta.

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

Jak dodał "nie ma pola, bo po pierwsze toczy się normalny proces legislacyjny w parlamencie". - Po drugie zmiany proponowane przez prezydenta, które mają zostać w procesie legislacyjnym uwzględnione, odpartyjniają wybór Krajowej Rady Sadownictwa, a to jest rdzeń całej reformy, a zmiany w Sądzie Najwyższym są zgodne z art. 180 ust. 5 konstytucji, więc obawy są bezpodstawne i opierają się na błędnej ocenie sytuacji nie uwzględniającej zmian, jakie wprowadziła inicjatywa prezydenta - zaznaczył Szczerski.

Prezydent - poinformował Szczerski - "wyraża zdziwienie, że w tej sytuacji nastąpiło takie wzmożenie instytucji europejskich, bo wszystko odbywa się zgodnie z porządkiem prawnym".

Zobacz także

W środę Komisja Europejska krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, wskazując, że jeśli wszystkie ustawy w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów w Polsce. Komisja przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj.

Ma być uruchomiona w przyszłym tygodniu. Wiceszef KE Frans Timmermans w środę oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

RadioZET.pl/pap/maal