Zamknij

Zdradzili, jaką czcionką będą posługiwać się polscy szpiedzy, potem... skasowali wpis. Twitter szydzi z Agencji Wywiadu

Redakcja
26.06.2018 23:09
Czcionka
fot. Twitter

Agencja Wywiadu zdradziła na Twitterze, że jej pracownicy będą korzystać z nowo zdigitalizowanej czcionki „Brygada 1918”. Jednak wpisy szybko zaczęły znikać, gdy okazało się, że AW zdradza poufne dane.

Agencja Wywiadu opublikowała na swoim profilu na Twitterze komunikat, w którym poinformowała, że odkryta po latach i zdigitalizowana na nowo czcionka autorstwa Adama Półtawskiego (stworzona najprawdopodobniej w 1928r. w związku z 10-leciem odzyskania niepodległości) będzie czcionką używaną do oficjalnej korespondencji przez pracowników instytucji.

Znikające tweety

Prowadzący profil AW nie zdawali sobie chyba jednak sprawy z tego, że to dość poufne informacje, które nie powinny być publicznie dostępne. Tweet ten więc, wskutek ironicznych i krytycznych komentarzy, szybko zniknął z sieci, ale co szybsi internauci zachowali go sobie na pamiątkę, robiąc screeny. Jednego z nich wrzuciła dziennikarka Karolina Hytrek-Prosiecka:

„W sumie można jeszcze dorzucić zdjęcia i życiorysy nadawców i adresatów” – napisała.

Przypomnijmy, że „Brygada 1918” została już zaprezentowana w maju przez prezydenta Andrzeja Dudę jako czcionka, która będzie wykorzystywana do oficjalnych wydruków w działalności Kancelarii Prezydenta. 

Były szef MSWiA komentuje

Były szef MSWiA i były koordynator służb specjalnych Marek Biernacki, pytany przez tvn24.pl, nie krył zażenowania całą sytuacją.

– Wolałbym, aby Agencja Wywiadu zajęła się tym, do czego jest powołana, czyli szpiegowaniem na całym świecie. A nie pomaganiem w szpiegowaniu samej siebie – komentował.

– Zdarzało się już, że podrobione pisma służb nagle pojawiały się w obiegu publicznym. Zawsze wywoływało to afery o poważnych skutkach. Po co w ten sposób pomagać obcym służbom lub zwykłym przestępcom? – dodał.

RadioZET.pl/tvn24.pl/MP