Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność. Sąd uchylił areszt

14.11.2019 15:17
Organizator transportu tygrysów może wyjść na wolność. Sąd uchylił areszt
fot. Michal Kaczmarek/East News

Organizator transportu tygrysów, które w październiku utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie), obywatel Rosji Rinat V., może wyjść na wolność. W czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił areszt zastosowany wobec niego przez sąd pierwszej instancji.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Prokuratura postawiła Rinatowi V. zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Według śledczych zorganizował on transport tygrysów w nieodpowiednich dla nich warunkach, w klatkach ograniczających swobodę, nie zapewnił odpowiedniej ilości pokarmu i dostępu do wody, w wyniku czego jeden z tygrysów padł.

Zobacz także

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zastosował wobec niego areszt warunkowy na trzy miesiące, orzekł, że może wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł. Prokuratura złożyła sprzeciw wobec tej decyzji, Rinat V. pozostał w areszcie.

Zobacz także

Zażalenie na postanowienie sądu w Białej Podlaskiej złożyła zarówno prokuratura, jak i obrońca podejrzanego. W czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie na posiedzeniu niejawnym uchylił wobec Rinata V. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania oraz poręczenia majątkowego – poinformowało biuro prasowe Sądu Okręgowego w Lublinie.

Zarzuty znęcania się nad zwierzętami

Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty znęcania się nad zwierzętami także wobec dwóch obywateli Włoch – kierowców samochodu, którym transportowane były tygrysy – Marco A. i Alessio D. Oni też nie przyznali się do winy. Prokurator wystąpił o zastosowanie aresztu wobec kierowców, ale sąd w Białej Podlaskiej nie uwzględnił tego wniosku. Obaj mężczyźni wyszli na wolność. Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję sądu. Nie zostało ono jeszcze rozpatrzone.

Zobacz także

Śledztwo wszczęte w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Białej Podlaskiej przejęła Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Zobacz także

Transport 10 tygrysów dotarł na przejście graniczne w Koroszczynie w sobotę, 26 października. Jak informował Główny Inspektorat Weterynarii, zwierzęta zostały wysłane z Włoch 22 października z zamiarem przewiezienia do Dagestanu, republiki Federacji Rosyjskiej. Ciężarówka z tygrysami została cofnięta do Polski przez białoruskie służby graniczne.

Zobacz także

Dziewięć tygrysów, które przeżyły transport, przewieziono do ogrodów zoologicznych w Poznaniu i Człuchowie. Docelowo mają trafić do azylu w Hiszpanii.

RadioZET.pl/PAP