Zamknij

"Tylko dla osób zaszczepionych". Wiceminister zdrowia ujawnia plan ministerstwa

16.07.2021 11:22
Waldemar Kraska, Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zastanawiamy się nad wprowadzeniem odwiedzin w szpitalach tylko dla osób w pełni zaszczepionych – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska zapytany o to, czy resort zdrowia ma zamiar wprowadzić odwiedziny pacjentów w szpitalach tylko przez osoby w pełni zaszczepione, przyznał, że analizowano takie rozwiązanie, ale decyzja jeszcze nie zapadła, trwa dyskusja na ten temat.

– Na pewno mamy dziś problem z odwiedzinami w szpitalach. Zgłaszają to niejednokrotnie bliscy osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić. W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze – powiedział Kraska. – Decyzję taką być może podejmiemy w najbliższym czasie – zapowiedział wiceminister.

Zaznaczył, że poza wytycznymi konsultantów krajowych w sprawie odwiedzin nie ma odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie szpitale. – W niektórych z nich przed odwiedzinami pacjenta trzeba zrobić test antygenowy. Warto jednak pamiętać, że ryzyko jest obustronne. Osoba niezaszczepiona, wchodząc do szpitala, również może się zakazić – zaznaczył wiceminister.

Szczepienia przeciw Covid-19. Będzie trzecia dawka? 

Wiceminister zdrowia zapytany o to, czy konieczne będzie wkrótce wykonanie szczepienia przypominającego, stwierdził, że toczy się na ten temat dyskusja.

– Nie ma wyników badań potwierdzających wartość kolejnego szczepienia. Po przedstawieniu badań decyzję kierunkową podejmie Europejska Agencja Leków. Niektóre kraje sygnalizują już dziś, że trzecią dawką będą szczepić osoby z grup ryzyka - starsze lub ze spadkiem odporności. Za wcześnie jednak, by o tym mówić. Pewnie będzie to kwestia, która powróci we wrześniu, kiedy zapadną jakieś decyzje – zauważył.

Zapytany o wprowadzenie szczepień obowiązkowych wiceminister zauważył, że od początku pojawienia się szczepień powtarzał, że każdy powinien o tym decydować indywidualnie, a równocześnie należy uświadamiać ludzi, jak to jest ważne.

– Trzeba docierać do jak najszerszego grona ludzi. Wyjaśniać. Uświadamiać. Najlepszą drogą jest uświadamianie zagrożenia, jakie wiąże się z tym, że nie przyjmie się szczepionki. Na pewno to nie wszystkich przekona, ale powinno się postawić głównie na edukację społeczną – podkreślił.

RadioZET.pl/PAP