Zamknij

Abp Głódź o filmie Sekielskiego: Nie oglądam byle czego. W homilii mówił o polityce

12.05.2019 16:01

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zapytany przez TVN24 o opinię w sprawie filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" powiedział, że ''nie ogląda byle czego''. - Wczoraj miałem inne zajęcia - dodał. Podczas homilii z okazji uroczystości św. Stanisława w Krakowie mówił, że obecnie przyszedł czas, że w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga słowo ''nie''. 

Sławoj Leszek Głódź
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Procesja ku czci św. Stanisława – głównego patrona Polski przeszła w niedzielę rano z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałce. W uroczystości uczestniczyli m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, episkopat Polski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci uczelni i wierni.

Przed początkiem mszy świętej, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został zapytany przez Renatę Kijowską z TVN o film "Tylko nie mów nikomu"

Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego. Idziemy się modlić teraz, proszę mnie nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem, jak Pani myśli  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Abp Głódź: przyszedł czas, że w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga słowo nie

Abp Głódź mówił w homilii, że obecnie przyszedł czas, że w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga słowo nie. - Hałaśliwe, buńczuczne, pewne siebie. Nie – Chrystusowi, Kościołowi, wspólnocie katolickiego narodu, normom chrześcijańskiej moralności, kulturze duchowej, polskiej tożsamości. Wartościom, w których Polska trwa – przestrzegał.

Zobacz także

Jak mówił hierarcha, "dziś w polskiej przestrzeni publicznej głośno od projektów, na które my, ludzie wiary, jesteśmy zobowiązani wyrazić nasze współczesne non possumus".

Podważanie świętości rodziny, haniebne próby jej zrównania z luźnymi związkami lub ze związkami osób tej samej płci, ataki na świętość życia, przykazania Dekalogu. Ujmowane dziś w perspektywie zbliżających się wyborów. Formułowanie wybiegających w przyszłość amoralnych i nihilistycznych deklaracji, projektów. Nie lekceważmy tej sytuacji APELOWAŁ DO WIERNYCH

Przypomniał, że "system demokratyczny wyposaża obywateli w prosty i stosowny instrument, aby temu zapobiec". - Aby postawić tamę antychrześcijańskiej agresji. Nie zezwolić na ustawowe zmiany wymierzone przeciw fundamentom moralności, przeciw wartościom chrześcijańskiego życia. Trzeba wypowiedzieć głośno i wyraźnie: non possumus – zaznaczył Głódź.

Powołując się na słowa papieża Jana Pawła II, przypomniał, że nasze uczestnictwo w Unii Europejskiej, które trwa już 15 lat, ma służyć także "rozpoznawaniu i przyswajaniu sobie jej chrześcijańskich korzeni".

- Niech ten czas polskich sporów przestanie być sporem i zmaganiem z kimś, stanie się sporem i zmaganiem o coś – podkreślił abp Głódź w homilii. 

RadioZET.pl/TVN24/PAP