Zamknij

Prymas Polski obejrzał film Sekielskiego. „Zostałem poruszony”

15.05.2019 10:43
Wojciech Polak
fot. ANDRZEJ SZKOCKI/Polska Press/East News

Prymas Polski w Gościu Radia ZET przyznał, że obejrzał film Tomasza Sekielskiego. „Ja oglądałem świadectwa, którymi zostałem poruszony” – powiedział abp. Wojciech Polak pytany o niedzielną wypowiedź metropolity gdańskiego abp. Leszka Sławoja Głódzia na temat filmu „Tylko nie mów nikomu”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, zapytany w niedzielę przez reporterkę „Faktów” TVN o film Sekielskich, odparł: „Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego”. Nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie. „Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem” – powiedział abp Głódź.

Prymas Polski: ja oglądałem świadectwa, którymi zostałem poruszony

Prymas Polski w rozmowie z Beatą Lubecką powiedział, że obejrzał film Sekielskiego w sobotę zaraz po upublicznieniu go w internecie. Powiedział, że najbardziej poruszył go i najbardziej zabolał ukazany w nim moment konfrontacji osób skrzywdzonych z krzywdzicielami. Pytany o wypowiedź abp. Głódzia odpowiedział: „Nie oglądałem byle czego, czy byle co. Ja oglądałem świadectwa, którymi zostałem poruszony” – powiedział. Dodał, że nim się coś oceni, należy to najpierw zobaczyć.

Abp. Wojciech Polak pytany przez Beatę Lubecką, czy abp Głódź powinien zostać zdymisjonowany, powinien ponieść konsekwencje, gdyż według autorów filmu wiedział o czynach ks. Cybuli, a nie zrobił nic, odpowiedział: „Film sygnalizuje te rzeczy, że zostały zgłoszone, był rozpoczęty – mam taką nadzieję – po zgłoszeniu proces. Natomiast nie mogę powiedzieć dzisiaj, wydać werdyktu czy wyroku. Natomiast, tak jak mówiłem zaraz już po obejrzeniu filmu, mamy dzisiaj narzędzie, które jest narzędziem weryfikacji dotyczącym postępowania nie tylko poszczególnego biskupa w stosunku do takich zgłoszeń księży, ale także w stosunku do działań metropolity”.

ZOBACZ całą rozmowę Beaty Lubeckiej z abp. Wojciechem Polakiem na radiozet.pl.  

RadioZET.pl