Poruszające słowa o. Żaka: Film Sekielskich to nie atak na Kościół, to przysługa

17.05.2019 07:15
abp. Wojciech Polak i ks. Adam Żak
fot. Jan BIELECKI/East News

– Film braci Sekielskich to nie atak na Kościół, ale przysługa oddana Kościołowi – mówi koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Żak. Jak dodaje, szeroko komentowany dokument o przypadkach pedofilii w polskim Kościele pokazuje, że wciąż popełniane są elementarne błędy.

Film dokumentalny braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wciąż jest szeroko komentowany. Po pięciu dniach od głośnej premiery wciąż odnoszą się do niego kolejni dziennikarze, politycy, a także kościelni hierarchowie. Jak zaznaczył o. Żak, dokument obejrzał w sobotę razem z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.

Oglądaliśmy w milczeniu, z wielką uwagą. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Siłą tego filmu jest, że oddaje głos ofiarom.

o. Adam Żak

Zdaniem jezuity film braci Sekielskich to „nie atak na Kościół, ale przysługa oddana Kościołowi”. „Dlatego wcale mnie nie dziwi podziękowanie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski dla reżysera, bo zmierzenie się z rzeczywistością przedstawioną w tym dokumencie ma bardzo wielką siłę oddziaływania” – ocenił.

Zobacz także

Jak mówił o. Żak, film pokazuje, że mimo szkoleń i przyjętych procedur wciąż popełniane są elementarne błędy. „Przykładem jest ukazana w filmie sytuacja, kiedy jedna z ofiar idzie do diecezjalnego delegata, by zgłosić swoją krzywdę, a on wyprasza osobę, która jej towarzyszy. To jest absolutnie sprzeczne z zapisem w wytycznych, który głosi, że osoba przychodząca zgłosić przestępstwo ma prawo przyjść z kimś, z kim czuje się bezpiecznie. To prawo nie zostało jej zapewnione” – podkreślił o. Żak.
Dodał, że film pokazuje też inną ważną kwestię – brak empatii ukazanych tam księży i stosowanie przez nich mechanizmów obronnych przed trudną rzeczywistością, z którą powinni się zmierzyć. „Te osoby są powodowane lękiem, który wyzwala chęć zanegowania problemu ujawnianego przez dziennikarza, ucieczki przed konfrontacją. To mentalność oblężonej twierdzy” – stwierdził o. Żak. Jak dodał, ma nadzieję, że pokazane w filmie przykłady postaw „to nie jest norma wśród księży”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP