Zamknij

Tymoteusz Szydło będzie mógł wziąć ślub. Złożył wniosek o dyspensę od celibatu

11.12.2019 16:55
Tymoteusz Szydło
fot. LUKASZ GAGULSKI/East News

Tymoteusz Szydło złożył w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Syn Beaty Szydło w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że jego ''reputacja została zdruzgotana'' przez plotki i domysły. Tymoteusz Szydło po przeniesieniu do stanu świeckiego będzie mógł zawrzeć małżeństwo kanoniczne. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tymoteusz Szydło w oświadczeniu przekazanym Katolickiej Agencji Informacyjnej napisał, że nie udało mu się pokonać kryzysu wiary i powołania. Syn byłej premier, a obecnie europosłanki PiS Beaty Szydło, zarzucił mediom podsycanie plotek i domysłów. Dodał, że nie jest osobą publiczną i ma prawo do prywatności.

- Co bardzo dla mnie bolesne, zainteresowanie tematem podsycały również osoby blisko związane z Kościołem, poprzez wielokrotne wracanie do domysłów na mój temat. Mam świadomość, że rozpoznawalność, której nigdy nie chciałem, jest związana z funkcjami, które pełni moja Mama - zaznaczył syn Beaty Szydło. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że rodzinie Beaty Szydło nie przeszkadzała obecność kamer TVP w kościele w ich rodzinnym Przecieszynie czy Telewizji Trwam transmitującej mszę prymicyjną księdza Tymoteusza Szydło na Jasnej Górze. 

Zobacz także

Tymoteusz Szydło przeprosił wszystkich, którzy pokładali w jego kapłaństwie nadzieję. 

Z bólem przyznaję, że z czasem zacząłem tracić sens mojej posługi i coraz częściej nachodziły mnie myśli o odejściu ze stanu duchownego. Po głębszym namyśle postanowiłem jednak dać sobie jeszcze jedną szansę i poprosiłem o kilka miesięcy urlopu, by poukładać swoje życie duchowe. Uznałem, że będzie to uczciwe w stosunku do Wiernych, wobec których zawsze starałem się sprawować posługę szczerze i z przekonaniem

WYJAŚNIA TYMOTEUSZ SZYDŁO

Tymoteusz Szydło może zawrzeć małżeństwo kanoniczne

Jak podaje Onet, Tymoteusz Szydło miał też prosić papieża Franciszka o zwolnienie z obowiązku celibatu. Prośba taka, jak każde pismo procesowe, powinna zawierać tzw. tytuł prawny, czyli powód, dla którego chce się otrzymać dyspensę od celibatu. Obowiązujące w Kościele prawo przewiduje cztery takie tytuły:

  • porzucenie życia kapłańskiego – chodzi o kapłanów, którzy kiedyś porzucili kapłaństwo, nie mają możliwości powrotu do dawnego sposobu życia i obecnie pragną uregulować swoją sytuację względem Boga i Kościoła,
  • brak należytej wolności – chodzi o takie sytuacje, kiedy mężczyzna został przymuszony do przyjęcia święceń kapłańskich,
  • brak należytej odpowiedzialności – czyli rozeznania umysłowego dotyczącego istotnych obowiązków kapłańskich przyjmowanych na siebie poprzez święcenia,
  • trwała niezdolność do życia w celibacie – chodzi tu o takie osoby, które mają wrodzoną lub nabytą niezdolność do prowadzenia życia w celibacie poświęconym Bogu.

Adwokat Mateusz Łątkowski w rozmowie z portalem Gazeta.pl tłumaczy, że Tymoteusz Szydło po przeniesieniu do stanu świeckiego będzie mógł zawrzeć związek małżeński bez udziału świadków. 

Ordynariusz powinien przy tym czuwać, by powstrzymano się od wszelkiej okazałości i przepychu. Małżeństwo kanoniczne ma być zawarte wobec upoważnionego kapłana bez udziału świadków, ewentualnie – jeśli zachodziłaby potrzeba – wobec dwóch świadków. Dowód zawarcia takiego małżeństwa należy przechowywać w tajnym archiwum Kurii

wyjaśnia adw. Mateusz Łątkowski

Tymoteusz Szydło, syn byłej premier, przyjął święcenia kapłańskie 27 maja 2017 roku w katedrze diecezji bielsko-żywieckiej.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/Onet/ekai.pl