Zamknij

Tysiące bankierów straciło pracę. Najnowszy raport nt. sektora bankowego

Redakcja
19.06.2017 18:06
Tysiące bankierów straciło pracę. Najnowszy raport nt. sektora bankowego
fot. PAP

Portal ekonomiczny Bankier.pl stworzył raport, z którego wynika, że drastycznie zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze bankowym. W ciągu roku pracę straciło 3600 osób, a 779 placówek zostało zamkniętych.

Raport "Polska bankowość w liczbach – I kw. 2017" ukazał, że zatrudnienie w sektorze bankowym zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Tylko w zeszłym roku zostało zamkniętych 779 placówek, a 3,6 tys. osób straciło pracę.

48 mln klientów

Z raportu wynika, że w rankingach prowadzi PKO BP – Na koniec I kwartału banki obsługiwały łącznie 48 mln klientów, z czego klienci detaliczni stanowili 45 mln. Najwięcej klientów obsługuje oczywiście PKO BP – ponad 9,2 mln. Za nim jest Bank Pekao – 5,2 mln, a dalej mBank – 4,5 mln. Banki komercyjne prowadziły łącznie 31 mln ROR-ów, a 15 mln klientów aktywnie korzystało z bankowości internetowej – podaje Bankier.pl

Redukcja etatów w każdym banku

Duże redukcje zatrudnienia spotkały pracowników łączących się banków – BPH i Alior. Tylko w ciągu roku w PKO BP liczba etatów spadła o 505, a w Banku Pekao o 628. Zmniejszenie zatrudnienia w sektorze spotkało wszystkie banki.

Winny rozwój internetu i automatyzacja

Jednym z powodów tego zjawiska może być zwiększenie automatyzacji i rozwój bankowości internetowej – Wraz z rozwojem elektronicznych kanałów obsługi spada zapotrzebowanie na kasjerów zajmujących się obsługą transakcyjną w placówkach. Banki z jednej strony inwestują w bankowość elektroniczną, bankomaty i wpłatomaty, z drugiej, zamykają placówki. Naturalną konsekwencją tego procesu jest także redukcja zatrudnienia. Ten trend będzie się nasilał, bo nowe pokolenie klientów nie wyobraża sobie życia bez smartfonów – komentował analityk portalu Bankier.pl Wojciech Boczoń.

Najnowsze dane GUS o bezrobociu w Polsce:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl/strz