Tyszka o powołaniu rządu: Przykrywa projekt o ordynacji wyborczej

Redakcja
11.12.2017 19:41
Tyszka o powołaniu rządu: Przykrywa projekt o ordynacji wyborczej
fot. East News

Zmiana na stanowisku premiera i debata o rekonstrukcji rządu przykrywają projekt zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS - powiedział w poniedziałek PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Jak ocenił, "mamy do czynienia z pełną kontynuacją".

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju i finansów. Stanowiska wicepremierów jego rządu będą sprawować: Beata Szydło, która będzie się zajmować sprawami społecznymi, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ministrowie rządu Beaty Szydło pozostali na swoich dotychczasowych stanowiskach.

Tyszka ocenił w rozmowie z PAP, że zmiany są "drobne". - Mamy do czynienia z pełną kontynuacją - podkreślił poseł Kukiz'15.

- Spodziewamy się dalszej debaty o rekonstrukcji, (o tym) których ministrów Prawo i Sprawiedliwość zechce wymienić w ramach konfliktów między różnymi frakcjami. To niestety przykrywa może najważniejszy projekt ostatnich dwóch lat, czyli zmianę ordynacji, która prowadzi do dwupartyjności, czyli zinstytucjonalizowanego POPiS-u - powiedział Tyszka.

Projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS zakłada m.in. wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 r. oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Zakłada też ordynację proporcjonalną w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y). Zgodnie z projektem podziału gminy na obwody głosowania ma dokonywać komisarz wyborczy (a nie władze samorządowe).

RadioZET.pl/pap/maal