Zamknij

Google ukradł patent Uniwersytetowi Jagiellońskiemu? Uczelnia domaga się sprawiedliwości

Redakcja
04.08.2017 11:15
Google ukradł patent Uniwersytetowi Jagiellońskiemu? Uczelnia domaga się sprawiedliwości
fot. Pixabay

Będzie oficjalny protest UJ w sprawie wniosku patentowego złożonego przez Google w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem prawników uczelni, koncern wykorzystał rozwiązania których autorem jest pracownik i wykładowca na wydziale informatyki uniwersytetu.

Uniwersytet Jagielloński chce zablokować złożony w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek koncernu Google. Wykorzystuje metodę kompresji plików, opracowaną przez wykładowcę krakowskiej uczelni.

Dr Jarosław Duda udostępnił go w internecie za darmo, jest powszechnie wykorzystywany m.in przez koncerny Apple i Facebook. Ze zdziwieniem odkrył wniosek patentowy firmy Google.

- Z tego co widzę, wzięli podręcznikowe metody, zastosowali moje kodowanie i tu żadnej innowacji nie ma - mówi.

Władze uczeni domagają się wycofania wniosku patentowego - chcą - podobnie jak twórca kodu ANS, żeby nikt nie blokował do niego dostępu.

- Wniosek uważamy za naruszenie dobrych zasad prowadzenia biznesu i etyki, ponieważ jest złożony bez porozumienia z panem Dudą, twórcą większości tych rozwiązań - dodaje prof Stanisław Kistryn, prorektor UJ.

Google nie komentuje spraw patentowych które są w toku. Takie stanowisko przekazała nam rzeczniczka polskiej filii koncernu.

RadioZET.pl/PT/maal