Do USA bez wizy już wkrótce? Pompeo komentuje

Redakcja
14.02.2019 11:05
Do USA bez wizy już wkrótce? Pompeo komentuje
fot. PAP/Leszek Szymański

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo, który w środę przyleciał do Polski, odniósł się do istotnej dla Polaków kwestii zniesienia wiz do USA. Jak mówił, prace nad wprowadzeniem Polski do programu bezwizowego trwają. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Mamy nadzieję, że Polska wkrótce wejdzie do programu bezwizowego” – powiedział w czwartek Mike Pompeo, który bierze udział w międzynarodowej konferencji ws. Bliskiego Wschodu. W rozmowie z Polsat News zaznaczył, że w tej sprawie trwają już „pilne prace”, choć nie jest w stanie przekazać konkretów.

Zobacz także

„Nie znam daty” – przyznał. „Istnieje zestaw wymogów, a Polska jest coraz bliżej i bliżej. Nasza ambasador pilnie nad tym pracuje, uczyniła z tego jedną z podstaw swojej misji w Polsce. Mamy nadzieję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego naprawdę wkrótce” – mówił Pompeo. 

Spośród państw UE do programu nie zostały włączone – oprócz Polski – jeszcze jedynie Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja.

„Fort Trump” w Polsce? „To będzie długa dyskusja”

Sekretarz Stanu USA odniósł się również do wizji powstania stałej amerykańskiej bazy wojskowej „Fort Trump” w Polsce. Jak podkreślił, na ten temat toczy się obecnie wiele dyskusji pomiędzy polskim wojskiem a amerykańskim Departamentem Obrony.

Zobacz także

„Już dokonaliśmy znaczących zobowiązań, rozmieszczając żołnierzy w ramach wzmocnionej obecności. Uważamy, że to ważne. Nasze dwa kraje będą wspólnie pracować nad dojściem do tego, czy wszystko jest na właściwym poziomie, a gdy to zrobimy, zapadną dalsze decyzje, jakie przyjąć podejście” – powiedział Pompeo.

Sekretarz stanu USA podkreślił, że myśli o bezpieczeństwie ze strategicznego punktu widzenia, dlatego – jak dodał – należy znaleźć odpowiedź, która „odstraszy rosyjską agresję”, tak by Polska i reszta Europy były bezpieczne.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/MK