Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wspólna podróż Dudy i Wałęsy. „Rozmawialiśmy zdawkowo”. Potem poszli spać

05.12.2018 13:17
xxx wiadomosci

Andrzej Duda oraz Lech Wałęsa przybyli do Waszyngtonu, gdzie wezmą udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. „Podczas lotu rozmawialiśmy z byłym prezydentem Lechem Wałęsą zdawkowo. Każdy miał swoje zajęcia...” – powiedział obecny prezydent RP. 

Lech Wałęsa fot. Twitter/Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na którą partię polityczną zagłosowałbyś, gdyby wybory do Sejmu miały się odbyć dzisiaj?

W środę rano (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. Na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też były prezydent Lech Wałęsa. Samolot prezydencki wylądował w bazie St Andrews. Polskiego prezydenta witał szef protokołu Stanów Zjednoczonych. 

Andrzej Duda i Lech Wałęsa w samolocie

Prezydent Duda pytany przez TVN24, jak przebiegał lot, wskazał, że był on „spokojny i bez turbulencji”.

Poinformował, że rozmawiał z Wałęsą „bardzo zdawkowo”. „Każdy miał swoje zajęcia, a zdecydowana większość lotu została przez wszystkich przespana” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent został też zapytany, czy sam podjął decyzję o tym, że Wałęsa z nim poleci, czy konsultował to kimś z PiS. „Sam podejmowałem. To są takie spontaniczne decyzje, ale z całą pewnością słuszne” – wskazał.

Również Wałęsa został zapytany przez TVN24, o czym rozmawiał podczas lotu z prezydentem Dudą. „Zamiast mowy, ja mówiłem »konstytucja«” – odparł były prezydent, wskazując na koszulkę, którą założył na czas podróży. Widnieje na niej napis „Konstytucja”.

Wałęsa dodał, że „dopóki w Polsce jest łamane prawo”, będzie ją nosił. „Nawet do trumny, gdybym wcześniej zszedł, mają mnie w tym pochować” – oświadczył.

Dopytywany, czy rozmawiał z Andrzejem Dudą o sytuacji w Polsce, podkreślił jeszcze raz: „Konstytucja mówiła”.

Pogrzeb George'a H.W. Busha

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat.

41. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa, 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

RadioZET.pl/TVN24/PAP/DG 

Oceń