Wspólna podróż Dudy i Wałęsy. „Rozmawialiśmy zdawkowo”. Potem poszli spać

Redakcja
05.12.2018 13:17
Lech Wałęsa
fot. Twitter/Facebook

Andrzej Duda oraz Lech Wałęsa przybyli do Waszyngtonu, gdzie wezmą udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. „Podczas lotu rozmawialiśmy z byłym prezydentem Lechem Wałęsą zdawkowo. Każdy miał swoje zajęcia...” – powiedział obecny prezydent RP. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na którą partię polityczną zagłosowałbyś, gdyby wybory do Sejmu miały się odbyć dzisiaj?

Liczba głosów:

W środę rano (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. Na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też były prezydent Lech Wałęsa. Samolot prezydencki wylądował w bazie St Andrews. Polskiego prezydenta witał szef protokołu Stanów Zjednoczonych. 

Andrzej Duda i Lech Wałęsa w samolocie

Prezydent Duda pytany przez TVN24, jak przebiegał lot, wskazał, że był on „spokojny i bez turbulencji”.

Poinformował, że rozmawiał z Wałęsą „bardzo zdawkowo”. „Każdy miał swoje zajęcia, a zdecydowana większość lotu została przez wszystkich przespana” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent został też zapytany, czy sam podjął decyzję o tym, że Wałęsa z nim poleci, czy konsultował to kimś z PiS. „Sam podejmowałem. To są takie spontaniczne decyzje, ale z całą pewnością słuszne” – wskazał.

Zobacz także

Również Wałęsa został zapytany przez TVN24, o czym rozmawiał podczas lotu z prezydentem Dudą. „Zamiast mowy, ja mówiłem »konstytucja«” – odparł były prezydent, wskazując na koszulkę, którą założył na czas podróży. Widnieje na niej napis „Konstytucja”.

Wałęsa dodał, że „dopóki w Polsce jest łamane prawo”, będzie ją nosił. „Nawet do trumny, gdybym wcześniej zszedł, mają mnie w tym pochować” – oświadczył.

Dopytywany, czy rozmawiał z Andrzejem Dudą o sytuacji w Polsce, podkreślił jeszcze raz: „Konstytucja mówiła”.

Pogrzeb George'a H.W. Busha

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat.

41. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa, 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

RadioZET.pl/TVN24/PAP/DG