Zamknij

Gowin: stosunki polsko-amerykańskie bardzo dobre, ale pojawiła się rysa

Redakcja
08.03.2018 23:32

Wicepremier Jarosław Gowin skomentował w czwartek sprawę stosunków polsko-amerykańskich. Są bardzo dobre, ale wszyscy w rządzie mają świadomość, że pojawiła się rysa, czyli nowela ustawy o IPN i protesty środowisk żydowskich; ta ustawa nie może być zarzewiem trwałego konfliktu – powiedział.

Gowin: stosunki polsko-amerykańskie bardzo dobre, ale pojawiła się rysa
fot. Archiwum RadioZET.pl

Jarosław Gowin w TVN został spytany o stosunek Amerykanów do Polski i kontrowersje związane z nieakceptowaną przez wszystkie środowiska ustawą o IPN. – Te stosunki generalnie rzecz biorąc, według wszystkich obiektywnych mierników, są bardzo dobre. Ale mam pełną świadomość i wszyscy w rządzie mają tego świadomość, że pojawiła się rysa. Tą rysą jest nowelizacja ustawy o IPN i protesty środowisk żydowskich, z którymi zwłaszcza rząd Donalda Trumpa liczy się bardzo mocno – komentował wicepremier.

"Powinniśmy budować wpływy lobby polskiego"

Zdaniem Gowina nie ma żadnego powodu, aby konsultować suwerenne decyzje polskiego rządu i polskiego parlamentu z jakimkolwiek zagranicznym rządem. – Jesteśmy suwerennym państwem i trzeba unikać takiego kompleksu neokolonialnego – mówił, dodając też, że powinniśmy budować wpływy lobby polskiego wzorując się na naszych żydowskich partnerach.

Kontrowersyjna ustawa IPN

6 lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz