Zamknij

UOKiK ostrzega rodziców. Uwaga na niebezpieczne ubranka dla dzieci

Redakcja
13.04.2018 20:44
Ubranka dla dzieci
fot. Shutterstock.com

Inspekcja Handlowa zakwestionowała ponad 38 proc. odzieży z przebadanych 330 partii ubrań dla dzieci - poinformował w piątek UOKiK. Wyniki kontroli są gorsze niż w 2016 r. Główny zarzut, to zbyt długie sznurki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu dzieci.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Kontrola została przeprowadzona w czwartym kwartale ub.r. Szczególna uwaga była zwracana na sznurki, bo to one stwarzają największe zagrożenie dla dzieci.

Na przykład, gdy są umieszczone przy szyi, maluch może się nimi udusić. Z kolei zbyt długie sznurki mogą się o coś zaczepić i sprawić, że dziecko upadnie. Niebezpieczne są także ozdoby, które niemowlę lub przedszkolak może oderwać od tasiemki i się nimi zadławić - wyjaśnił Urząd.

Niebezpieczne ubranka dla dzieci 

Inspekcja Handlowa sprawdziła 71 przedsiębiorców z całej Polski, w tym 60 sklepów. Kontrolerzy wzięli pod lupę 330 partii różnego rodzaju ubrań dla dzieci, z czego zakwestionowali 126 partii (38,18 proc.). W 79 partiach (23,94 proc.) wykryte zostały niezgodne z przepisami i niebezpieczne dla dzieci sznurki. Pozostałe nieprawidłowości to głównie błędy w oznakowaniu, np. brak nazwy i adresu producenta - poinformował UOKiK.

Urząd, jako przykład nieprawidłowości, wskazał tunikę dla dziewczynek do 7 lat, która miała sznurki dekoracyjne na wysokości kaptura. W ubraniach dla małych dzieci są one zakazane w okolicy szyi, głowy, karku ze względu na ryzyko uduszenia. Kolejny przykład, to bluza dla dziewczynek do 7 lat, mająca w talii 25-centymetrowy sznurek, zakończony supłami, który zwisał poniżej ubrania. Tymczasem dozwolone jest w tym miejscu tylko 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem. Nieprawidłowości wskazano też w odzieży dla dzieci starszych, w wieku 7-14 lat. W przypadku jednej z bluz, sznur dekoracyjny miał 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz blisko 40 cm sznurki ściągające, które wbrew przepisom wisiały poniżej ubrania.

Zobacz także

Jak podkreślono, przepisy w kwestii sznurków przy ubraniach dla dzieci są bardzo precyzyjne. Określają one dozwolone wymiary, wygląd różnego rodzaju tasiemek, szarf czy pasków w zależności od wieku dziecka, funkcji sznurka i jego umiejscowienia na ubraniu.

W przypadku odzieży dla najmłodszych pociech, do 7 lat, nie może ona mieć sznurków ściągających w okolicach głowy, szyi i górnej powierzchni klatki piersiowej. Przy kapturze i na karku zakazane są też sznurki dekoracyjne. Sznurki ściągające w okolicy głowy czy szyi - w ubraniach dla dzieci w wieku 7-14 lat - nie mogą mieć z kolei swobodnych końców. Sznurki dekoracyjne nie mogą być dłuższe niż 7,5 cm. Nie mogą być też zrobione z elastycznego materiału, bo po naciągnięciu i puszczeniu mogłyby uderzyć dziecko w twarz.

UOKiK dodał, że sznurki: nie mogą też zwisać poniżej dolnej krawędzi ubrania, wolne końce sznurków nie powinny mieć supłów ani trójwymiarowych ozdób (muszą natomiast być zabezpieczone przed strzępieniem, np. poprzez zgrzanie termiczne); sznurki ściągające powinny być przymocowane do ubrania co najmniej w jednym punkcie usytuowanym w równej odległości od punktów ich wyjścia. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

Bez spodni sportowych męskich na jogging ani rusz!

RadioZET.pl/PAP/DG