Zamknij

Polska przyjmie setki uchodźców. Dworczyk: "50 z nich zostanie na dłużej"

03.09.2021 10:43
Uchodźcy z Afganistanu zostaną w Polsce
fot. PAP/EPA/Roman Rios, Uchodźcy z Afganistanu, którzy wylądowali w Hiszpanii 31.08.2021, zdj. ilustracyjne

W ramach solidarności sojuszniczej Polska, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przyjmuje 500 Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO w Afganistanie – powiedział PAP szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 50 z nich będzie mogło zostać w Polsce na dłużej, pozostali po trzech miesiącach wyjadą do "państw docelowych".

Polska przyjmie uchodźców z Afganistanu – do tej pory przybyło niecałe tysiąc osób, ewakuowanych po przejęciu władzy przez talibów. Chodzi o Afgańczyków, którzy przez ostatnie 20 lat współpracowali z Polakami w trakcie misji wojskowej.

Część z nich będzie mogła pozostać w Polsce po przejściu procedury z uzyskaniem statusu uchodźcy. Informację zakomunikował w piątek szef Kancelarii Premiera. 

Polska przyjmie 500 uchodźców. Michał Dworczyk: 50 z nich będzie mogło zostać na dłużej

- W ramach solidarności sojuszniczej Polska, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przyjmuje 500 Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO w Afganistanie. 50 z nich zostanie w Polsce, natomiast pozostali w ciągu trzech miesięcy wyjadą do krajów docelowych – powiedział w piątek PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

Ewakuacja Polaków i Afgańczyków z Kabulu rozpoczęła się 18 sierpnia, trzy dni po przejęciu afgańskiej stolicy przez talibów. Misja trwała około tygodnia.

RadioZET.pl/PAP/Rafał Białkowski