Troska o trzeźwość narodu. Nowa uchwała Sejmu

Redakcja
13.03.2017 09:39
Troska o trzeźwość narodu. Nowa uchwała Sejmu
fot. Flickr

Politycy wezmą pod lupę alkoholowe przyzwyczajenia obywateli. Przynajmniej w 2017 roku. Sejm przyjął uchwałę w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość Polaków. 

W dokumencie czytamy, że wzrost spożycia alkoholu u Polaków powoduje nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale też straty dla budżetu państwa. 

Zagłosuj

Czy Polacy piją za dużo?

Liczba głosów:

"Trzeźwość to sposób myślenia, który pozwala zachowywać i rozwijać swoją wolność. Być trzeźwym to znaczy być wolnym. Trzeźwość, wolność od alkoholu jest dobrem, które służy życiowej samorealizacji każdego człowieka” - głosi uchwała.

Pomysłodawczynią jest przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego ds. rozwiązywania problemów uzależnień, Małgorzata Zwiercan z Koła Wolni i Solidarni.

W uchwale wystosowano także apel - głównie do kościołów, samorządów, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych - aby w swojej działalności uwzględnili dbałość o trzeźwość narodu i promowali ograniczanie alkoholu. 

„W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków” - czytamy w uchwale. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Projekt został podpisany przez 30 posłów, głównie z PiS i Kukiz'15. Nie zawiera on konkretnych zaleceń czy rozwiązań dotyczących promowania trzeźwości - to jedynie apel o zwrócenie uwagi na ten problem.

W czasie sejmowej debaty Anna Sobecka (PiS) alarmowała, że aż 14 proc. dorosłych Polaków pije ryzykownie i szkodliwie, a blisko milion jest uzależnionych. Dodała, że w ostatnich sześciu latach spożycie alkoholu wzrosło, a 70 proc. badanych przyznaje, że najczęściej pije bez żadnej okazji.

Platforma Obywatelska uchwałę wyśmiewa, mówiąc, że to "absurd rodem z Mrożka". - Równie dobrze możemy 2017 rok ogłosić rokiem troski o dobry sen Polaków albo o zrzucenie zbędnych kilogramów - ironizował poseł Wojciech Król. 

RadioZET.pl/KM