Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie krytykują Ziobrę. I milczą na temat nowej prezes

20.09.2017 19:27
xxx wiadomosci

Zdecydowaną dezaprobatę wobec decyzji ministra sprawiedliwości odwołującej troje wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie wyraziło w środę zgromadzenie sędziów z okręgu tego sądu. Sędziowie zdecydowali też o niegłosowaniu ws. opinii dotyczącej powołania nowej prezes SO.

Ziobro fot. East News

Brak stylu i formy przy odwoływaniu wiceprezesów Sadu Okręgowego w Warszawie oburzył sędziów. "Zgromadzenie przedstawicieli sędziów okręgu SO w Warszawie wyraża zdecydowaną dezaprobatę, co decyzji ministra sprawiedliwości, jej stylu oraz formy, odwołującej wiceprezesów SO w Warszawie" - głosi pierwsza z przyjętych przez sędziów uchwał.

O jej treści poinformowała dziennikarzy po zakończeniu obrad zgromadzenia sędzia Agnieszka Domańska. Zgromadzenie podjęło uchwałę niemal jednomyślnie - tylko 4 sędziów było przeciw.

Ponadto, 71 sędziów uznało, że nie będzie opiniowało kandydatury wybranej przez ministra nowej prezes sądu Joanny Bitner. W tej kwestii tylko 11 sędziów zagłosowało przeciw. Ale te uchwały to - owszem - forma sprzeciwu, ale sytuacji nie zmieniają. Zbigniew Ziobro korzysta bowiem z prawa, które PiS uchwalił, a prezydent podpisał.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych obowiązuje od 12 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP/AJ/MP

Oceń