Uchwalili budżet Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta. Kwota zwala z nóg

Redakcja
31.10.2017 17:00
Uchwalili budżet Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta. Kwota zwala z nóg
fot. Archiwum RadioZET.pl

Astronomiczna suma ma zostać wydana w przyszłym roku na kancelarie obsługujące prezydenta, Sejm i Senat. Łącznie na te cele z państwowej kasy przeznaczony ma zostać miliard złotych – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Zagłosuj

Czy uważasz, że biurokracja w Polsce jest zbyt rozrośnięta?

Liczba głosów:

Obecny rząd wiele razy powtarzał, że „pieniądze z budżetu mają trafić do Polaków”. Z dokumentów wynika, że miliard złotych ma zostać przeznaczony na obsługę Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta. Wprawdzie to też Polacy, jednak chyba nie do końca o to wszystkim chodziło.

Najdroższa Kancelaria Prezydenta

Kancelaria Prezydenta wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich dokumenty, z których wynika, że na szeroko rozumianą obsługę głowy państwa wzrost wydatków wynosi aż 25 proc. w stosunku do roku obecnego. Kancelaria Prezydenta zaplanowała wydatki w kwocie 210 mln złotych.

7 mln złotych ma wynieść koszt referendum, w którym Andrzej Duda chce spytać Polaków o kilka kwestii, m.in. wiek emerytalny, konstytucję, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego. Jak podaje „Rzeczpospolita”, głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Koszty rosną

Budżet Sejmu ma w 2018 r. wzrosnąć o 83 mln złotych. W ten koszt wliczone są m.in. inwestycje budowlane i wypłaty dla posłów. Z kolei, jak podaje Forsal.pl, straż marszałkowska chce dodatkowych 25 mln złotych na „wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną”.

Wzrost nakładów na Senat o 32 mln złotych (18 proc.) argumentowany jest tym, że zadaniem na 2018 r. jest większa pomoc organizacjom polonijnym.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/Rp.pl/strz