Zamknij

Układ Omega nad Polską. Będzie coraz cieplej!

Redakcja
25.02.2019 16:11
Układ Omega nad Polską. Będzie coraz cieplej!
fot. Anton Watman/Shutterstock

W najbliższych dniach pogoda w Polsce bardzo się ustabilizuje. Na zachodzie i południowo-zachodniej części kraju termometry wskażą nawet 10 stopni! Ponadto, w niektórych miejscach na niebie nie zobaczymy ani jednej chmury. Warto więc wybrać się na spacer na świeżym powietrzu albo przejażdżkę rowerem, można nawet popracować w ogródku – a to wszystko dzięki tzw. Układowi Omega, który zbliża się do Polski.

Nadchodzące, słoneczne dni to zasługa rozległego wyżu, który znajduje się mniej więcej na pograniczu Francji i Niemiec – podaje Wirtualna Polska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podkreśla WP, wyż niedługo zablokuje cyrkulację zachodnią i północną, uruchamiając południową. Wówczas, po jego wschodniej i zachodniej stronie pozostaną niże.

Zobacz także

- Gdy po raz kolejny spojrzymy na mapę wysokości Geopotecjału, ujrzymy wyraźnie tzw. układ Omega, który wygląda niemal identycznie, jak parę tygodni temu. Układ ten wyróżnia wyż, który lokuje się pomiędzy dwoma ośrodkami niżowymi. Powoduje on przede wszystkim napływ cieplejszej masy powietrza, oraz nieco więcej przejaśnień  - mówił w rozmowie z portalem wp.pl Jarosław Turała, prowadzący bloga o tematyce pogodowej i meteorologicznej.

Stabilna pogoda i słoneczne dni

Meteorolodzy określają to zjawisko właśnie Układem Omega. My natomiast powinniśmy się cieszyć – oznacza on przede wszystkim ocieplenie i znaczną poprawę pogody!

Zobacz także

Szczególnie optymistycznie wygląda prognoza na weekend – według szacunków meteorologów, w niektórych rejonach kraju będzie nawet 13st. C! Jedynie w środę może spaść śnieg – ale to tylko pojedynczy akcent mroźnej zimy w tym tygodniu. W późniejszych dniach należy spodziewać się bezchmurnego nieba. W czwartek natomiast, temperatura dojdzie nawet do 15 st.C!

Zobacz także

Pogoda w takim stanie ma się już utrzymać – zapowiadane są bezchmurne, bezdeszczowe dni i temperatury przekraczające 10 st.C.

RadioZETwp.pl/o2.pl/JZ