Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ukraińcy nie chcą pracować za 13 złotych na godzinę. Wiceminister potwierdza

04.12.2017 21:57
xxx wiadomosci

Ukraińcy w Polsce chcą zarabiać więcej, mimo że ich pensje od maja do grudnia wzrosły średnio nawet o jedną trzecią. - Dziś stawka 13 zł na godzinę jest dla nich często nie do przyjęcia – mówi wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Ukraińcy nie chcą pracować za 13 złotych na godzinę. Wiceminister potwierdza fot. Pixabay

Wiceminister Szwed twierdzi, że polski rynek pracy nie jest już tak atrakcyjny dla obywateli Ukrainy, jak miało to miejsce jeszcze rok temu. – Ukraińcy już prawie nie podejmują pracy za niskie stawki, tak jak to było kiedyś. Dziś stawka 13 zł na godzinę w rolnictwie jest dla nich często nie do przyjęcia. Wiedzą, że za podobne pieniądze mogą np. pracować w sklepie, czy w innym dogodnym miejscu – mówi polityk w rozmowie z PAP.

Pensje rosną

Obywatele Ukrainy zatrudnieni w pracach fizycznych w maju br. zarabiali średnio 9 złotych netto na godzinę. W lipcu stawka ta wzrosła o dodatkowe 3 złote na godzinę, co oznacza 33-procentowy wzrost.

Zagłosuj

Zarabiasz więcej, niż 13 złotych na godzinę?

Coraz lepsze zarobki

Na lepsze zarobki mogą liczyć m.in. murarze, którym godzinowa stawka również wzrosła. W maju zarabiali średnio 20 złotych na godzinę, a już w lipcu zarabiali 25 złotych – czytamy w publikacji zestawieniu Money.pl. Najmniejsza podwyżka zastała kucharzy, których stawka wzrosła z 12 do 14 złotych na przestrzeni trzech miesięcy.

Inny pomysł na zdobywanie pieniędzy ma m.in. Mateusz Kijowski. Oto szczegóły:

RadioZET.pl/Money.pl/strz

Oceń