Cała prawda o Ukraińcach w Polsce. Zarabiają więcej, dostają mieszkania i jedzenie

Redakcja
04.09.2018 13:27
Ukraińcy w Polsce
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Trzy czwarte obywateli Ukrainy pracujących w Polsce zarabia 2,5 tys. złotych na rękę, a co dziesiąty 3,5 tys. Tak wynika z najnowszego raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej”. Nasi wschodni sąsiedzi mogą też liczyć na szereg benefitów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ukraińcy zarabiają tyle samo, a czasami nawet więcej, niż Polacy na tych samych stanowiskach. Prawie dziewięciu na dziesięciu pracujących Ukraińców na swoje miesięczne utrzymanie w Polsce wydaje mniej niż 1000 złotych.

Firmy walczą o pracowników ze wschodu, więc oferują im coraz lepsze warunki.

– Oprócz odpowiedniej pensji, dla Ukraińców liczą się dodatkowe benefity. Dzięki temu praca w Polsce jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla Ukraińców, bo mogą sporo zaoszczędzić – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service, komentując „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018”.

Połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju ma zapewnione mieszkanie, a co trzeci wyżywienie. Część z nich ma też transport do pracy i darmowy internet. To oczywiście dodatkowe koszty, bo zatrudnianie kadry ze wschodu jest często droższe niż znalezienie pracownika na rynku. Czasami jest to jednak jedyny sposób, żeby wypełnić braki kadrowe.

Zobacz także

Już co piąta firma w Polsce zatrudnia obywateli Ukrainy, a 17 procent planuje szukać ich w ciągu najbliższych 12 miesięcy.  

RadioZET.pl/DG