Zamknij

Ułatwienia dla kierowców. Punkty karne sprawdzimy w internecie

Redakcja
08.03.2017 10:07
kierowca
fot. pexels

Od pierwszego kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzić, ile mają punktów karnych już nie tylko na posterunku policji, ale też w internecie. Nową usługę przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji - będzie dostępna w zakładce portalu obywatel.gov.pl.

Zagłosuj

Czy zdarzyło Ci się przekroczyć dopuszczalną liczbę punktów karnych?

Liczba głosów:

Aby w sieci sprawdzić liczbę punktów karnych potrzebny do tego będzie profil zaufany ePUAP. To rodzaj podpisu elektronicznego. Jego zdobycie jest bardzo proste i nie wymaga wychodzenia z domu. Część banków umożliwia założenie go poprzez osobiste konta internetowe.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Po wpisaniu w wyszukiwarkę swoich danych osobowych kierowca sprawdzi liczbę punktów, a także za co je dostał, kiedy i gdzie. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy się w systemie. Oznaczać to będzie, że przekroczyliśmy liczbę 24 punktów, bądź ich brak. Jest to pewna niedoskonałość systemu, ale ministerstwo cyfryzacji tłumaczy, że policja nie udostępnia danych o kierowcach, którym na przykład punkty już się skasowały.

Ministerstwo ostrzega przed fałszywymi stronami, na których rzekomo można sprawdzić stan punktów karnych. Najczęściej jedynie wyłudzają dane i numery telefonów.

RadioZET.pl/mso/DG