Zamknij

Ulewy i podtopienia na południu. Przekroczone stany alarmowe na rzekach

31.08.2021 22:51
ulewy i podtopienia w Polsce
fot. PAP

Ulewy i wichury w Polsce. Ponad 1,7 tys. razy interweniowali we wtorek do godz. 20 strażacy w związku z intensywnym deszczem i silnym wiatrem - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej zdarzeń zanotowano w województwie śląskim. W wielu miejscach wezbrały wody rzek i przekroczone zostały stany alarmowe.

Ulewy i wichury w Polsce. Jak przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP, do godziny 20 strażacy odnotowali w całym kraju 1740 interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województwa śląskiego (455), małopolskiego (395), świętokrzyskiego (385) oraz łódzkiego (170).

Służby nie zanotowały osób rannych. PSP poinformowała ponadto, że działania strażaków polegają głównie na usuwaniu podtopień dróg i budynków oraz przewróconych drzew.

Ulewy i wichury w Polsce. Liczne podtopienia, przekroczone stany alarmowe

Ponad 400 razy małopolscy strażacy wzywani byli we wtorek do zdarzeń, związanych z przechodzącymi nad regionem ulewami. "Wszystkie siły i środki są w pełnej gotowości; pracy nie ułatwia nam pora nocna i intensywne opady deszczu" - ocenił mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik straży.

Najczęściej interweniowali w pow. krakowskim (160 razy), a także oświęcimskim (58), wielickim (43) i dąbrowskim (33).

We wtorek wieczorem na południu województwa śląskiego i w zachodniej części Małopolski poziomy ostrzegawcze były przekroczone na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Jawiszowicach, Sole w Czańcu i Oświęcimiu, Koszarawie w Pewli Małej, a także Białej w Czechowicach-Dziedzicach. Do stanu alarmowego zbliża się Olza w Istebnej.

Poziomy alarmowe przekroczyły we wtorek wieczorem rzeki Koszarawa w Pewli Małej na Żywiecczyźnie, a także Biała Wisełka w Wiśle i Olza w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach na południu województwa.

W związku z intensywnymi opadami deszczu wezbrały wody rzek w regionie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczony na Kamiennej w Bzinie i w Wąchocku. Woda na razie nie wystąpiła z koryta rzeki. "Sytuacja jest na bieżąco monitorowana" – zaznaczył strażak.

RadioZET.pl/ PAP