Zamknij

Ulewy i powódź w Polsce. Alarm przeciwpowodziowy, zalane drogi i domy

14.10.2020 12:20

Alarm przeciwpowodziowy w kilku powiatach na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W związku z ulewami, które od wtorku szaleją w Polsce, w kilku miejscach ogłoszono też pogotowie przeciwpowodziowe. Zdjęcia oraz materiały wideo płynące z różnych regionów Polski niepokoją: podnosi się poziom rzek, zalane są drogi i domy.

Powódź w Polsce/zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Powódź w Polsce. W kilkunastu powiatach w całym kraju w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Od wtorku Polskę nawiedzają ulewy, które powodują wylewanie rzek i szkody na drogach.

Wojewoda ogłasza alarm przeciwpowodziowy

Wojewoda opolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie siedmiu powiatów. Dodatkowo stan alarmu objął dwie gminy z północno-wschodniej części regionu.

Zobacz także

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego, od godziny 10.00 rano wojewoda ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego na znacznej części województwa opolskiego.

Alarm ogłoszono w powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, brzeskim, nyskim, m. Opola oraz gmin Gorzów Śląski i Praszka. Powodem jest wzrost stanów wód na rzekach Opawa, Odra, Bierawka, Osobłoga, Mała Panew, Ścinawa Niemodlińska, Biała Głuchołaska, Prosna oraz niekorzystne prognozy hydrologiczne.

W wyniku ulew, które trwają od wtorku, opolscy strażacy uczestniczyli w blisko stu interwencjach. W kilku rzekach woda przekroczyła stany alarmowe. Woda zalała drogę wojewódzką nr 417 łączącą Racławice Śląskie z Głubczycami.

Jak poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, od wtorku padające bez przerwy deszcze wywołały liczne podtopienia. Do godziny siódmej rano strażacy uczestniczyli w 82 interwencjach, jednak przez cały czas komendy powiatowe otrzymują kolejne wezwania.

Najpoważniejsza sytuacja jest na południu regionu, gdzie starosta prudnicki ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Stan alarmowy został przekroczony na rzekach: Opawa, Bierawka, Prudnik, Biała Głuchołaska i Osobłoga. W Morowie (powiat nyski), gdzie na początku września lokalna rzeczka wystąpiła z brzegów i zalała okoliczne domy, ponownie doszło do podtopień.

Powódź. Stany alarmowe na Dolnym Śląsku

Po intensywnych opadach deszczu na 20 wodowskazach w regionie przekroczone są w środę rano stany alarmowe. W powiecie kłodzkim wprowadzono alarm przeciwpowodziowy, a w Jeleniej Górze pogotowie przeciwpowodziowe.

Po intensywnych opadach deszczu wezbrały dolnośląskie rzeki. Według danych IMGW, w środę rano stany alarmowe zostały przekroczone na 20 wodowskazach w regionie. Tak jest m.in. na Białej Lądeckiej, Nysie Kłodzkiej, Ślęzy, Kaczawie, Kamienicy, Oławie czy Czarnym Potoku. Przekroczone są też stany ostrzegawcze na kilkunastu wodowskazach.

Zobacz także

W środę starosta kłodzki Maciej Awiżeń ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu. Z kolei prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe.

Zobacz także

W środę rano w większości kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia przed intensywnym deszczem. Najsilniejszych opadów spodziewać się należy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w woj. śląskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP