Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Spalenie ukraińskiej flagi na Marszu Niepodległości: Śledztwo umorzone

28.03.2017 17:28
xxx wiadomosci

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniszczenia ukraińskiej flagi w dniu Święta Niepodległości w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński.

Umorzone śledztwo ws. spalenia flagi w dniu Święta Niepodległości fot. PAP/Tomasz Gzell

- Śledztwo w sprawie zniszczenia, poprzez spalenie, flagi Ukrainy zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego - powiedział prokurator. Jak dodał, odpis postanowienia o umorzeniu śledztwa doręczono ambasadzie Ukrainy - jako instytucji, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Prok. Łapczyński powiedział też, że korespondencja z postanowieniem o umorzeniu trafiła do ambasady Ukrainy drogą dyplomatyczną. "To postanowienie oficjalną drogą zostało dostarczone ambasadzie 20 marca. Formalnie więc postanowienie nie jest jeszcze prawomocne" - zaznaczył.

Postępowanie w połowie listopada zeszłego roku wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe. "Będziemy wyjaśniać, czy w myśl przepisów Kodeksu karnego doszło do popełnienia przestępstwa, czy rzeczywiście została zniszczona flaga Ukrainy. Zebrany dotychczas materiał nie pozwala jednoznacznie rozstrzygnąć, czy jest to rzeczywiście flaga Ukrainy" - mówił wtedy prok. Łapczyński.
Do incydentu doszło 11 listopada zeszłego roku. Został on zarejestrowany na nagraniu, które następnie udostępniano w internecie. Widać na nim grupę osób, niektórzy trzymają flagi polskie. Jedna z nich, depcząca flagę Ukrainy, ma na plecach przewiązaną flagę polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

RadioZET.pl/PAP/MaAl

Oceń