Zamknij

Upadek biura podróży Neckermann. Polscy turyści wracają do kraju

26.09.2019 11:52
Upadek biura podróży Neckermann. Polscy turyści wracają do kraju
fot. Tupungato/Shutterstock

Rozpoczęły się powroty klientów biura podróży Neckermann, które ogłosiło upadłość. Przez kłopoty finansowe firmy tysiące polskich turystów znalazły się w pułapce. Na wycieczkach kazano im dopłacać za hotele, byli też wyrzucani z pokoi lub pilnowani, aby nie wychodzić na zewnątrz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kiedy opiekę nad nimi przejął urząd marszałkowski, zrobiło się spokojniej. Ci, którzy wracają teraz, to osoby planowo kończące wakacje. Najprawdopodobniej ci, którym zostało jeszcze kilka dni urlopu, będą mogli go dokończyć, bo hotele opłacane są z funduszu gwarancyjnego.

Zobacz także

Może się jednak zdarzyć tak, że turyści będą musieli wracać z wyjazdu wcześniej. Jeśli zostaną zmuszeni skrócić wakacje, mogą domagać się zwrotu kosztów. Jednak na ich kontach mogą pojawić się nawet za 3 miesiące.

Upadek Neckermanna nie wpłynie na polski rynek biur podróży

Jak dowiedziało się Radio ZET, upadek Neckermanna nie wpłynie negatywnie na sytuację polskich biur podróży.

Zobacz także

Po bankructwie brytyjskiego, najstarszego na świecie biura podróży Thomas Cook, swoją upadłość ogłosił Neckermann. Po 23-latach działalności, 14 tysięcy osób straciło wykupione wycieczki,  a za granicą został ponad 3,5 tysiąca polskich turystów. Do kraju ściągani są teraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także

Neckermann to siódme pod względem wielkości biuro podróży w Polsce. Rocznie z jego usług korzysta około 100 tysięcy osób, ale jeśli chodzi o wycieczki lotnicze, to jego udział w rynku wynosi jedynie 2 procent.

Zobacz także

Dotychczas konkurujące z Neckermannem firmy zaczęły już przygotowywać specjalne oferty dla klientów upadłego biura. Np. za pokazanie niedoszłej do skutku umowy z Neckermannem niektóre biura oferują 10 procent zniżki.

 

RadioZET/RadioZET.pl/Maciej Sztykiel