Zamknij

Upalnie i burzowo. Pogoda w piątek

30.08.2019 07:20
Upalnie i burzowo. Pogoda w piątek
fot. Andrey Solovev/Shutterstock

Upalnie i burzowo – taka pogoda najprawdopodobniej będzie towarzyszyć nam w piątek. Miejscami niewielkie zachmurzenie, ale nad Polską przejdą również przelotne deszcze. Zapowiadane są burze z opadami gradu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak prognozują synoptycy, spadnie od około 10 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Termometry wskażą maksymalnie 32 stopnie Celsjusza (w centralnej części Polski i na południowym zachodzie), minimalna temperatura wyniesie 27 st. C.

Zobacz także

Uwaga: w trakcie burz wiatr może osiągnąć 80-100 kilometrów na godzinę.

Warunki biometeorologiczne w piątek będą niekorzystne. Wilgotność powietrza będzie wahać się od 60 do ponad 70 procent. W całej Polsce będzie duszno, parno i upalnie.

Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia i częściowo Europa Środkowa są w zasięgu oddziaływania niżów znad Atlantyku, z którymi związane są układy frontów atmosferycznych. Pozostała część kontynentu pozostaje w strefie słabnącego wyżu. Polska jest w słabogradientowym polu ciśnienia, z zachodu na wschód przemieszcza się słabo wyrażony, chłodny front atmosferyczny. Utrzymuje się gorąca masa powietrza zwrotnikowego.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie wzrastać.

Zobacz także

W piątek w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie grad. Bez burz na północy. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 26 do 31-32 st., chłodniej nad morzem — od 22 do 25 st. Wiatr słaby, na północy kraju także umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Pogoda w nocy

W nocy na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane; gdzieniegdzie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu oraz zanikającymi burzami. Temperatura minimalna od 14 do 19 st., a w rejonach podgórskich Karpat oraz miejscami na Warmii od 11 do 13 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich i północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Zobacz także

Pogoda w stolicy

W piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Niewielka możliwość przelotnych opadów deszczu i burzy. Temperatura maksymalna 31 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna 19 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

W sobotę w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 31 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

 

RadioZET.pl/PAP/TVN Meteo