Ekstremalne upały już w tym tygodniu. Padną rekordy wszech czasów

24.06.2019 08:02
Ekstremalne upały już w tym tygodniu. Padną rekordy wszech czasów
fot. www.ventusky.com

Fala upałów nadciąga nad Europę. Ostatni tydzień czerwca upłynie pod znakiem temperatur sięgających 40 stopni Celsjusza. Na północy Włoch padną rekordy wszech czasów. Również Francja spodziewa się w najbliższych dniach fali gorąca. Wysokie temperatury panują też w Bułgarii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To będzie jedna z najbardziej intensywnych fal gorąca w tej dekadzie - podkreślają synoptycy we Włoszech i wyjaśniają, że największe temperatury mają być notowane w centralnej i północnej części kraju. Upały nadchodzą po kilku dniach gwałtownych burz i gradobicia. Na północy zginęła jedna osoba, a ponad 50 zostało rannych.

Kulminacja upałów spodziewana jest we Włoszech w dniach 27-29 czerwca. Temperatura 37-40 st. C zapowiadana jest dla Rzymu, Turynu, Mediolanu, Bolonii, Aosty, Modeny, Mantui, Florencji, a także dla kilku miast na Sardynii. Nocą temperatury mają spaść do 24-27 stopni. Meteorolodzy zaznaczają, że na północy Włoch oczekiwane są temperatury, jakich nigdy dotąd tam nie zarejestrowano. Bardziej znośne, jak wyjaśniają, będą one na południu Włoch; tam sięgną 35 stopni.

Fala upałów w Europie 

Od połowy mijającego tygodnia nietypowe dla początku lata upały panują już w Bułgarii. W sobotę i niedzielę w środku kraju temperatura sięgała 36 st. C. Po chłodnym i deszczowym maju w stolicy Sofii w niedzielę odnotowano 32 stopnie.

Najwyższe od początku dekady czerwcowe temperatury odnotowano w Warnie i na północnym wybrzeżu czarnomorskim, gdzie zwykle jest trochę chłodniej w porównaniu z środkową częścią kraju.

Zobacz także

W Warnie w niedzielę zanotowano 32,4 st. C, a na przylądku Szabla, najbardziej wysuniętej na wschód części bułgarskiego terytorium, 32,8 stopnia.

Upały nie są w Bułgarii tak silne jak w sąsiedniej Grecji, gdzie temperatura dochodzi do 38 stopni, lecz jak na czerwiec są poważne. Lekarze przestrzegają wciąż jeszcze nieprzygotowanych do upałów ludzi przed opalaniem się, a starszych namawiają do pozostania w domach. Meteorolodzy na niedzielę i poniedziałek zapowiadają liczne burze.

Również Francja spodziewa się w najbliższych dniach fali gorąca. Jak napisano na portalu Le Figaro, od poniedziałku notowane mają być temperatury od 35 do 40 stopni, a miejscami ten "symboliczny próg" może zostać przekroczony. Najgoręcej ma być od środka tygodnia do piątku, przede wszystkim w Paryżu i Lyonie. Nieco chłodniej ma być z kolei w Bretanii, na północnym zachodzie kraju, gdzie spodziewane są burze. Nocami zdaniem meteorologów temperatura ma nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza i na większości terytorium kraju utrzymywać się w okolicy 25 stopni. Synoptycy spodziewają się, że w tym tygodniu we Francji pobite zostaną rekordy gorąca. 

Pogoda w Polsce 

W poniedziałek zachmurzenie małe, jedynie na południu i południowym wschodzie oraz na Pomorzu po południu wzrastające do umiarkowanego i lokalnie dużego. Na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22 st. nad morzem, około 26 st. w centrum i na wschodzie do 28 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

CZYTAJ TAKŻE: Choroby serca i naczyń nie lubią upałów. Skwar może być groźny

RadioZET.pl/PAP