Ponad trzy razy więcej chętnych do Sądu Najwyższego niż wakatów

Redakcja
30.07.2018 14:25
Upływa termin zgłaszania kandydatów na wakaty w Sądzie Najwyższym
fot. Mariochom/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

W poniedziałek, 30 lipca upływa termin składania wniosków kandydatów na 44 wakaty w składzie sędziów Sądu Najwyższego. Do tej pory na taki krok zdecydowało się 139 sędziów. Weszły także w życie przepisy, które wprowadzają nowy tryb powołania pierwszego prezesa najwyżej instancji sądowniczej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

Jak podał TVN24, do poniedziałkowego popołudnia Krajowa Rada Sądownictwa dysponowała 139 zgłoszeniami na wakaty w SN. Jednak rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera odmówił podania jakichkolwiek personaliów przed rozpoczęciem procedury wyboru kandydatów.

– Poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym – powiedział kilka dni temu Mitera. Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.

Zobacz także

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym. Zgodnie z obwieszczeniem do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

Jak wskazano w obwieszczeniu, do objęcia przewianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej 16 stanowisk.

Termin na zgłoszenie kandydatur upływa 29 lipca, ale jest to niedziela i – jak poinformowało Biuro KRS – kandydatury będą przyjmowane jeszcze w poniedziałek 30 lipca, poza tym część może wpłynąć pocztą – na ostateczne podsumowanie trzeba więc będzie poczekać najprawdopodobniej do drugiej połowy przyszłego tygodnia.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą kandydat na sędziego SN musi m.in. mieć wyłącznie polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych, mieć powyżej 40 lat, wyróżniać się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, posiadać co najmniej dziesięcioletni staż na stanowisku sędziego, prokuratora, prezesa, wiceprezesa lub radcy Prokuratorii Generalnej lub przez co najmniej dziesięć lat wykonywać w Polsce zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

Prof. Gersdorf nadal pierwszym prezesem SN?

W piątek weszły w życie przepisy nowelizujące zapisy ustaw o KRS i SN odnoszące się do zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa SN i kwestii obsady stanowisk w tym sądzie. Nowelizację prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek.

Zmiany przewidują też m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak wcześniej głosił przepis – dopiero gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

W stan spoczynku nie zamierza przejść prof. Małgorzata Gersdorf, która do tej pory piastowała stanowisko pierwszej prezes SN. Powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji, która jest zaplanowana do 30 kwietnia 2020 roku.

Tymczasem według ustawy o Sądzie Najwyższym na emeryturę przeszli z dniem 4 lipca tego roku ci sędziwie SN, którzy przekroczyli 65. rok życia i nie złożyli wniosku do prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie. Wśród osób, które tego nie zrobiły, znalazła się prof. Gersdorf.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24/PTD