Zamknij

Niecodzienne zjawisko na Bałtyku. Mogą wprowadzić zakaz kąpieli

17.08.2022 14:23
Zimna woda w Bałtyku. Mogą zakazać kąpieli
fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER, Piotr Matusewicz/East NEWS

Pogoda sprzyja urlopowiczom, którzy odpoczywają nad polskim Bałtykiem, jednak nie w każdym rejonie wybrzeża czekają nas podobne uroki. Z raportu IMGW wynika, że w popularnych kurortach mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. upwellingu, które wynika z wiania wschodniego oraz północno-wschodniego wiatru. Różnice w temperaturze wody sięgają nawet 10 stopni Celsjusza. W skrajnym przypadku ratownicy mogą nawet wprowadzić zakaz kąpieli.

Upały i słoneczna aura sprzyjają urlopowiczom na wakacjach, jednak jeśli odpoczywają oni nad polskim morzem, to nie wszędzie czeka na nich równie ciepła woda.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeanalizował temperaturę wody na polskim odcinku Bałtyku. Z pomiaru w środę 17 sierpnia wynika, że w kilku miejscach na wybrzeżu mamy do czynienia z wyjątkowo zimną wodą, do której wchodzenie w czasie upału może nieść bardzo poważne konsekwencje. 

Upwelling - co to? Niecodzienne zjawisko na Bałtyku

Chodzi o zjawisko tzw. upwellingu. Dochodzi do niego wówczas, gdy ciepła woda przy brzegu jest zastępowana przez podnoszące się zimne wody z głębin morza. Występuje, gdy nad Bałtykiem wieje wiatr ze wschodu oraz północnego wschodu.

W raporcie hydrologicznym IMGW czytamy, że o ile w Pucku woda miała temperaturę 24,5 stopnia Celsjusza, a w Świnoujściu 22 st. C., to już w Kołobrzegu wynosiła ona zaledwie 14,9 st. C. W tym miejscu była ona najchłodniejsza spośród wszystkich punktów pomiarowych. W nieznacznie cieplejszej wodzie mogli się kąpać turyści na plażach we Władysławowie (15,6 st. C), czy Ustce (17,2 st. C).

W dwóch kurortach istnieje ryzyko wprowadzenia zakazu kąpieli w związku ze skrajnie niską temperaturą wody. Ratownicy wprowadzają go, gdy woda w akwenie ma poniżej 14 st. C. Największym zagrożeniem związanym z wejściem do zimnej wody w czasie upału jest doznanie szoku termicznego, który grozi skurczem mięśni w wodzie, a tym samym utonięciem. Ratownicy ostrzegają przed tym plażowiczów nad polskim morzem.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Hydro.imgw.pl

C