Zamknij

Morawiecki świętuje z „S”. „Nikt nie chciał wtedy zemsty”

Redakcja
31.08.2018 13:57
Morawiecki
fot. PAP

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się w piątek w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” dla uczczenia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. – To był bunt przeciwko złu, przeciwko komunizmowi. Chylę czoła przed wielkim bohaterstwem wszystkich robotników tamtych dni – powiedział premier. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Dla mojego pokolenia i dla wszystkich Polaków tamte dni sprzed 38 lat, a zwłaszcza ten dzień 38 lat temu, to było wielkie, wyjątkowe zwycięstwo jedności, woli walki i przede wszystkim to była walka o wolność w zniewolonym kraju – mówił.

– Anna Walentynowicz, która była matką chrzestną tamtych dni i matką chrzestną Solidarności, po wyjściu z więzienia w 1984 r. mówiła: „nie wyrządzajmy nikomu krzywdy, uczmy się przebaczać”. I to było właśnie też wyjątkowe w tamtych czasach, że mimo iż było to wołanie o nowy kontrakt społeczny w zniewolonym państwie, to nikt nie chciał wtedy zemsty, była to wyciągnięta ręka Solidarności do wszystkich, którzy wtedy Polską rządzili – dodał.

Premier w imieniu rządu podziękował wszystkim stoczniowcom, którzy wówczas, jak mówił, „stanęli na tamtych barykadach wolności”. 

38. rocznica Sierpnia'80

„Młodsze pokolenia nie bardzo rozumieją, dlaczego mówimy z taką atencją, z taką czcią o strajku, o strajkowaniu wtedy. Bo to był bunt przeciwko złu, bunt przeciwko komunizmowi” – powiedział Morawiecki.

Zobacz także

Jak zaznaczył, „pamięć o Solidarności, o tamtych czasach, jest cały czas żywa, mimo że różnimy się co do oceny zwłaszcza transformacji, tego, co stało się po 1989 r.”. – Cieszę się, że coraz więcej gromadzimy się wokół tego pięknego słowa, ale nie tylko słowa – solidarność. Słowa, które tutaj się narodziło – mówił premier. Jak dodał, słowo to wpłynęło na polskie dzieje.

38 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

RadioZET.pl/PAP/DG