"Z PRL-u do Polski" - jubileuszowy koncert Jana Pietrzaka

Redakcja
26.04.2017 21:25
"Z PRL-u do Polski" - jubileuszowy koncert Jana Pietrzaka
fot. KPRM

Premier Beata Szydło złożyła życzenia kończącemu 80 lat Janowi Pietrzakowi, podczas jubileuszowego koncertu "Z PRL-u do Polski", który odbył się w środę w studiu radiowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

- Dla mnie to jest ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogę dzisiaj tutaj stać na scenie obok mistrza, złożyć życzenia i gratulacje w imieniu wszystkich moich koleżanek i kolegów z rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zmienia Polskę. To jest zasługa takich ludzi jak Jan Pietrzak, to że te poplątane kierunki potrafi wyprostować, żeby Polska była Polską - mówiła Beata Szydło, wręczając jubilatowi bukiet biało-czerwonych róż. Na jubileuszowym koncercie Jana Pietrzaka byli też obecni m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Blisko 60 lat pańskiej owocnej pracy artystycznej uznać można za ilustracje prawdy, którą Seneka Młodszy ujął w słowach: nie sądźcie, że radość polega na uśmiechu. Radość to rzecz bardzo poważna. Szczególnie za czasów słusznie minionych Pańskie niezliczone monologi satyryczne, popularne piosenki, utwory poetyckie, celne komentarze realiów społeczno-politycznych, błyskotliwe metafory i powiedzenia, pana mistrzowska gra z PRL-owską cenzurą - wszystko to pozwalało doświadczyć wyzwalającej mocy uśmiechu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do jubilata, który odczytano podczas koncertu.

Prezydent przypomniał, że w latach 80. piosenka "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka stała się "nieformalnym hymnem Solidarności, ważną częścią doświadczenia pokoleniowego, które połączyło miliony naszych rodaków". - Za to, oraz za wszelkie dobro, które zrodziło się z Pana twórczości, pragnę gorąco podziękować - dodał prezydent.

- Przeżyć na tym padole Polski 80 lat to nie przelewki. Nie opuszczając rodzinnej Warszawy, żyłem w kilku państwach: w II Rzeczpospolitej, w niemieckim obozie koncentracyjnym, bo tym była Generalna Gubernia, żyłem w sowieckim łagrze, obozie koncentracyjnym, którego podobno PRL był najweselszym barakiem. Sam się starałem, żeby było wesoło, ale mimo wszystko był to gułag. Żyłem w III RP - to było kolejne państwo, a teraz - od wyborów 2015 roku żyję w wolnej Polsce - mówił Jan Pietrzak.

Podczas koncertu piosenki z repertuaru artysty wykonywali m.in. Bogusław Morka, Ryszard Makowski, Bartłomiej Kurowski, Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia, Grupa Świt.

Jan Pietrzak, twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: studenckiego w Hybrydach i "Kabaretu pod Egidą", autor tysięcy piosenek, monologów, felietonów "Tygodnika Solidarność" i "Gazety Polskiej" oraz prowadzący w TVP Historia program „Po co nam to było..?" urodził się 26 kwietnia 1937 r. w Warszawie.

RadioZET.pl/PAP/DG