Zamknij

Rydzyk chciał pieniądze na film o bracie Albercie. Nie dostał. ''A na 'Kler' dali''

Redakcja
01.12.2018 21:00

- Który tu z nas jest taki, jak na tym filmie ''Kler''? - pytał uczestników 27. urodzin Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Toruński redemptorysta sporą część swojego wystąpienia poświęcił filmowej produkcji Wojtka Smarzowskiego. Skrytykował też Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Tadeusz Rydzyk
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sobotę Radio Maryja świętowało 27. rocznicę powstania. Do Torunia zjechały autokary ze słuchaczami z całego kraju, a także z pielgrzymami z zagranicy. Na oficjalnych uroczystościach nie zabrakło czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości

W trakcie uroczystych obchodów głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk. Duchowny dopytywał, kto z osób na widowni był w kinie i "dołożył pieniądze do tamtej kasy". Sam przyznał, że filmu nie widział, ale dużo czytał o nim w internecie. 

- Katolicy trzymają z katolikami, Polacy trzymają z Polakami, i to będzie normalne. Który tu z nas jest taki, jak na tym filmie ''Kler'' - dopytywał. 

O. Rydzyk przywołał historię filmu "Nędzarz i madame", który opowiada o losach św. Alberta Chmielowskiego - opiekuna ubogich. 

Zobacz także

- Zwróciliśmy się do takiej organizacji PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Oni dają pieniądze na filmy, ile nam dali? Dwa pół dnia na dzień. To mniej więcej tak, jak Gomułka. Gomułce mówili, że potrzebujemy Lwów i Kijów. Gomułka odpowiadał: lwów to macie pod dostatkiem w zoo, a kijów to dostaniecie. To mniej więcej tak samo dali nam teraz, ale na film "Kler" dali. Zobaczcie, ile jeszcze trzeba zmienić w Polsce - zakończył. 

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. 

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. 

RadioZET.pl/DG