Zamknij

Szefowa KE w Polsce. „Przedstawię premierowi główne elementy mojej strategii”

25.07.2019 11:24
Szefowa KE w Polsce. „Przedstawię premierowi główne elementy mojej strategii”
fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki powitał w czwartek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która składa wizytę w Warszawie. To druga zagraniczna wizyta von der Leyen w sprawie konsultacji w KE, wcześniej w Paryżu spotkała się z prezydentem Francji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po uroczystości powitalnej rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem szefa polskiego rządu i przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Następnie odbędzie się ich spotkanie.

Zobacz także

„Polska jest ważnym państwem członkowskim UE”

Jak stwierdziła Ursula von der Leyen, „bardzo istotny” był dla niej przyjazd do Polski zaraz po wizycie w Berlinie i Paryżu.

– Polska jest ważnym państwem członkowskim Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca-elekt.

– Przedstawię premierowi Morawieckiemu główne elementy mojej strategii dla Komisji – stwierdziła.

Jak zaznaczyła, wśród tematów, które zostaną poruszone na spotkaniu, będzie m.in. zrównoważony rozwój, dobrobyt oraz bezpieczeństwo. Podkreśliła również, że nie zabraknie „tematów trudnych”, takich jak kwestie migracyjne czy praworządność.

Zobacz także

Jak mówiła, na powyższe tematy „nasze zdania mogą się różnić”, jednak najważniejsze jest, by „się wzajemnie wysłuchać”.

Szefowa KE podziękowała również za ciepłe przywitanie.

Negocjacje z szefami państw członkowskich

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej prowadzi obecnie negocjacje z szefami państw i rządów krajów członkowskich w sprawie m.in. składu KE pod jej kierownictwem. Jako pierwszy kierunek konsultacji wybrała Paryż, gdzie we wtorek spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa jest drugą stolicą, którą odwiedza von der Leyen.

Zobacz także

Premier Morawiecki poinformował we wtorek, że Polska ma kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej. Jak dodał, z Ursulą von der Leyen będzie rozmawiał o zakresie ich kompetencji. „Wiadomo, że pewne teki — przede wszystkim gospodarcze — są niezwykle ważne” – zaznaczył.

Premier pytany, czy podczas rozmów z szefową KE zostanie przedstawiona kandydatura polskiego komisarza i czy rząd weźmie pod uwagę to, że przyszły skład Komisji będzie musiał też zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski, odparł, że „wszystko oczywiście bierzemy pod uwagę, ale przede wszystkim suwerenną decyzją państwa jest – zgodnie z traktatami – przedstawiać swoich reprezentantów do Komisji Europejskiej”.

Zobacz także

W ubiegłym tygodniu Ursula von der Leyen — dotychczasowa minister obrony Niemiec — została wybrana przez Parlament Europejski na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Obecnie prowadzi ona rozmowy z poszczególnymi państwami członkowskimi na temat składu przyszłej KE. Po jej wyborze szef rządu Mateusz Morawiecki ocenił, że von der Leyen daje nadzieję na nowe otwarcie w UE. Premier deklarował wówczas, że chce z nową szefową KE najpierw rozmawiać o możliwych tekach dla Polski, a później przedstawi kandydatów do KE.

Głosowanie PE nad całym składem Komisji Europejskiej i przesłuchania poszczególnych osób odbędą się po wakacjach. Obecnie już 15 krajów w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy do komisji von der Leyen.

 

RadioZET.pl/TVN24/PAP