Zamknij

Skarbówka z możliwością blokowania kont? Pomysł Ministerstwa Finansów

Redakcja
22.03.2017 16:52
Skarbówka z możliwością blokowania kont? Pomysł Ministerstwa Finansów
fot. Jacek Babiel/Agencja Gazeta

Ministerstwo Finansów chce wytoczyć wojnę wyłudzaczom podatku VAT. W tym celu planuje wyposażyć Krajową Administrację Skarbową w nowe kompetencje. Instytucja będzie mogła zaglądać na konta bankowe i doprowadzić do ich zablokowania nawet na 72 godziny.

Na jakiej zasadzie miałyby funkcjonować nowe prerogatywy? Jeżeli Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała uzasadnione podejrzenia, że dany rachunek bankowy jest wykorzystywany w celu wyłudzania podatku VAT, będzie mogła postulować do banku o jego zablokowanie na 72 godziny.

Zagłosuj

Większe kompetencje Skarbówki to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Takie rozwiązania zawarto w nowym projekcie Ministerstwa Finansów, które chce zwiększyć efektywność ścigania przestępstw wyłudzania podatku VAT. 

O pomyśle urzędników pierwsza napisała "Rzeczpospolita". 

Do ściślejszej współpracy z KAS będą zobligowane banki - m.in. do przekazywania informacji o firmowych rachunkach do systemu informatycznego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. 

Resort uspokaja, nie będzie mowy o "samowolce" i przekraczaniu swoich uprawnień. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Szef KAS może skierować takie żądanie tylko, jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że rachunek może być wykorzystywany do celu mającego związek z wyłudzeniem skarbowym - podkreśla Ministerstwo Finansów w rozmowie z TVN24 BIS. 

RadioZET.pl/KM