Zamknij

Miesięcznice smoleńskie do 2020 roku. Bez kontrmanifestacji

Redakcja
01.05.2017 17:03
Miesięcznica
fot. East News

Aż do kwietnia 2020 roku co miesiąc będą organizowane zgromadzenia cykliczne na okoliczność miesięcznic katastrofy w Smoleńsku. Taki wynika z ustawy o zgromadzeniach publicznych, którą niedawno uchwalił Sejm (i podpisał prezydent) na wniosek PiS. Oznacza to również, że w tym czasie nie będą mogły odbywać się żadne kontrmanifestacje.

Wedle treści ustawy, manifestacje "miesięcznicowe" będą odbywać się dziesiątego dnia każdego miesiąca, do kwietnia 2020 roku włącznie, w godzinach między 6 a 22, w obszarze "od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie".

Zapis odnośnie planowanych demonstracji widnieje w spisie zgromadzeń cyklicznych, który prowadzi Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Oznacza to również, że podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej, przeciwnicy nie będą mogli organizować kontrmanifestacji.

Co mówi ustawa?

W myśl przygotowanej przez grupę posłów PiS i uchwalonej przez Sejm noweli, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu, a także zakazać zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń". 

RadioZET.pl/WawaLove/TVP Info/MP