Zamknij

Ustawa o IPN: Platforma Obywatelska zgłosi nowy projekt

Redakcja
07.02.2018 12:58
Ustawa o IPN: Platforma Obywatelska zgłosi nowy projekt
fot. PAP

PO zgłosi projekt nowelizacji ustawy o IPN, aby zagwarantować racjonalną politykę historyczną. — Chcemy szerokich konsultacji nad naszą propozycją także z Kancelarią Prezydenta — zapowiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna spotkał się w środę w Sejmie z ambasadorem USA Paulem Jonesem.

Zobacz także

Lider PO na konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN „wywołuje zdumienie naszych najlepszych, najważniejszych sojuszników, zdumienie także polityków amerykańskich”. Zwrócił uwagę, że USA są „gwarancją naszego bezpieczeństwa”.

Jak przypominał, Amerykanie „w bardzo wyraźny sposób sugerowali i prosili o szerokie konsultacje” w związku ze skutkami, które według nich może wywołać znowelizowane prawo o IPN.

Zobacz także

Lider PO dodał, że „niestety” nowela została podpisana przez prezydenta po „ekspresowych” pracach w polskim parlamencie.

— Nie zostawimy sprawy tej ustawy i konsekwencji, które z niej będą wypływać. Zgłosimy nowelizację tej ustawy w tych najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej i tego wszystkiego, co zdarzyło się w polskim parlamencie w związku z tą ustawą, a zostało usankcjonowane przez prezydenta — poinformował Schetyna.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Postanowił jednocześnie — w trybie kontroli następczej — skierować ustawę do TK. Prezydent chce m.in., by TK sprawdził, czy nowela nie narusza konstytucyjnej gwarancji wolności słowa. 

RadioZET.pl/PAP/KM