Zamknij

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Redakcja
21.11.2018 08:31
PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
fot. East News

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. – Projekt noweli ustawy daje podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku, też mają taka możliwość – poinformował przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast (PiS).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Stwarzamy podstawę, która umożliwia ten powrót – ci wszyscy, którzy przeszli w stan spoczynku na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym, w tej chwili w oparciu o tę nowelizację, będą mogli do Sądu Najwyższego powrócić. Ci, którzy chcieliby jednak pozostać w stanie spoczynku, też mają taką możliwość – powiedział PAP Ast.

Jak dodał, obecna procedura związana z ubieganiem się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie w SN sędziów po ukończeniu 65 roku życia zostaje uchylona. – Ale zostaje wprowadzony kategoryczny zapis, że dla sędziów, którzy weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek przejścia w stan spoczynku wynosi 65 lat już bez jakichś zapisów o możliwości przedłużenia tego okresu – powiedział poseł PiS.

Nowelizacja ustawy o SN 

Szef klubu PiS zwrócił się do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Izby o punkt dotyczący rozpatrzenia projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

RadioZET.pl/PAP/DG