Zamknij

Wchodzi nowe prawo. Sąd skonfiskuje przestępcy cały majątek

Redakcja
16.04.2017 16:46
Wchodzi nowe prawo. Sąd skonfiskuje przestępcy cały majątek
fot. Wikipedia

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o konfiskacie rozszerzonej w myśl której przestępca będzie musiał udowodnić legalność pochodzenia swojego mienia, w przeciwnym wypadku będzie mógł wszystko stracić, a jego środki zasilą skarb państwa.

Projekt zawiera także narzędzia umożliwiające konfiskatę rzeczy pochodzących z przestępstwa. Wdrożenie tych przepisów wymagało od Polaków prawo unijne. Jeśli przestępca nie będzie w stanie udowodnić tego, że należące do niego przedmioty nabył legalnie, sąd będzie miał prawo odebrać mu je. Ponadto ustawa mówi o tym, że w przypadku popełnienia przestępstwa przedsiębiorstwo służące do jego popełnienia przepadnie na skarb państwa.
Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić wymiarowi sprawiedliwości walkę ze zorganizowaną przestępczością. Ustawa została przegłosowana przez sejm w lutym 2017 r.
Do tej pory obowiązujące w Polsce rozwiązania dotyczące konfiskaty rozszerzonej były niedoskonałe i nie odpowiadały przyjętym dyrektywom europejskim. Trudno bowiem mówić o sprawiedliwości, gdy przestępcy kończąc odsiadkę w więzieniu są w stanie nadal mieć majątek zdobyty w czasie działalności przestępczej.
RadioZET.pl/e-prawnik/strz