Zamknij

Bojanowska o ustawie dotyczącej przemocy w rodzinie: nie powinna ujrzeć światła dziennego

Redakcja
04.01.2019 09:54
Bojanowska o ustawie dotyczącej przemocy w rodzinie: nie powinna ujrzeć światła dziennego
fot. Łukasz Konarski/Twitter/RadioZET

– Ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego. Zawsze naszym celem była troska o rodzinę – poinformowała w piątek wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Oddaję się do dyspozycji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej – dodała.

Jednorazowe pobicie nie jest aktem przemocy? Kontrowersyjne zapisy

Wiceminister Bojanowska była odpowiedzialna za projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, z którego wynikało, że sprawcą przemocy domowej nie jest osoba, która dopuściła się jej jednorazowo.

Projekt ten 31 grudnia 2018 r. został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W środę, 2 stycznia, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów. Jak podkreślił, każdy akt przemocy domowej – ten „jednorazowy” i ten powtarzający się – musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie. MRPiPS wyjaśniało wówczas, że projekt „został przedwcześnie umieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Zobacz także

Projekt przewidywał też m.in. zmiany w procedurze Niebieskiej Karty – mogłaby ona zostać uruchomiona bez zgody osoby doznającej przemocy domowej, tylko „pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska zgodę tej osoby”.

RadioZET/PAP/JZ