Ustawa rozszerzająca 500 plus u prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzja w czwartek

15.05.2019 15:07
Ustawa rozszerzająca 500 plus u prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzja w czwartek
fot. PAP

Ustawa rozszerzająca 500 plus na wszystkie niepełnoletnie dzieci w rękach prezydenta Andrzeja Dudy. Polska Agencja Prasowa informuje, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższy czwartek. Świadczenia miałyby obowiązywać od lipca, ale pierwsze wypłaty ruszyłyby dopiero od września.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Rozszerzone 500 plus na wszystkie niepełnoletnie dzieci to jedna z inicjatyw ogłoszonej w lutym „piątki Kaczyńskiego”. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy zakończy procedurę związaną z rozszerzeniem programu rządowego. Sprawa wydaje się niemal przesądzona. Komunikat o zamiarze podpisania projektu ustawy podało biuro prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent Andrzej Duda podpisze w czwartek nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

poinformowało biuro prasowe KPRP

Zgodnie z ustawą świadczenie będzie przysługiwało bez względu na dochód, również na pierwsze dziecko w rodzinie. Po podpisie ustawy przez prezydenta nie będzie już bariery w postaci progu dochodowego, który ogranicza dziś rządową pomoc na pierwsze lub jedyne dzieci. Dziś wynosi on 800 zł netto na członka rodziny lub 1200 zł w przypadku rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. 

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać w wersji papierowej i elektronicznej. Od 1 lipca będziemy mogli zawnioskować o rozszerzone 500 plus elektronicznie, a od 1 sierpnia również w formie papierowej, udając się np. do lokalnego ośrodka pomocy rodzinie.

Pierwsze pieniądze z rozszerzonego 500 plus otrzymamy we wrześniu. Rząd informował już, że wypłaty będą realizowane z wyrównaniem, za trzy miesiące. Nie uzyskamy takowego, jeśli nie złożymy dokumentów z datą lipcową lub sierpniową. 

500 plus w nowej odsłonie. Rafalska ogłasza sukces: Mamy to!

Ustawa rozszerzająca 500 plus daje rodzicom trzy miesiące od narodzin dziecka na złożenie wniosku o uzyskanie świadczenia. Te w obecnej formie obowiązuje od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Centrum Informacyjne Rządu informuje, że po trzech latach istnienia programu Rodzina 500 plus, (kwiecień 2016-marzec 2019), polskie rodziny otrzymały ok. 70 miliardów złotych wsparcia. Z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, ponad połowa wszystkich Polaków do 18. roku życia. Po rozszerzeniu programu o pierwsze lub jedyne dzieci bez progów dochodowych rządowa pomoc może trafić do ponad 6,8 mln dzieci. Koszt tego wsparcia na przyszły rok szacowany jest na 31 mld zł, a na 2020 rok już 41 mld zł.

źródło: Radio ZET/PAP